Bugün - 21 Mayıs 2019 Salı
Zonguldak 29°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Zonguldak Kozlu Ereğli Devrek Çaycuma Kilimli Gökçebey Alaplı Gündem Siyaset Eğitim Diğer »
Haber Detayları

Özel sektör maden işletmeleri santral başvurusunda bulunuyor

Zonguldak Valisi Ali Kaban “bizimde yaşaması gereken bir TTK’mız var.Yaşaması gereken bir rödevans sistemimiz var “

Ekonomi Haberi - 3 Eylül 2016 Cumartesi - 21:21
Zonguldak Valisi Ali Kaban “bizimde yaşaması gereken bir TTK’mız var.Yaşaması gereken bir rödevans sistemimiz var “
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir beraberinde Zonguldak’ta TTK’dan kiraladıkları maden sahalarında rödevans karşılığı kömür üretimi gerçekleştiren firmaların yöneticileri ile Vali Ali Kaban’ı ziyaret ederek 300 megavat gücünde santral kurmak istediklerini, bunun için yeterli bilgi ve deneyime sahip olduklarını vurgulayarak desteklerinin devamını talep etti,  Özel sektör maden işletmeleri arasında imza altına alınan protokol metninin bir örneğini  verdi.

Zonguldak Valisi   Ali Kaban  görev yaptığı üç yıllık süre içinde gözlem ve tespitleri ile ilgili çeşitli anekdotlarını aktardığı  konuşmasında madencililik sektörünün önemine değinerek ” Zonguldak için 2 şey önemli, birincisi üretim düşmeden mümkünse aratarak devamı,2incisi istihdam düşmeden mümkünse aratarak devamı.”dedi. Santraller bölgesinde 600 megavatlık boşluk olduğunu bundan böyle yerli kömürle çalışacak santrallere öncelik verilmesini arzu ettiğini söyleyen Vali  Kaban   “Fakat her ne olursa olsun burada ki bu 550-600 megavatlık bir boşluğun bir şekilde yerli kömür üretimi üzerinden tamamlanması lazım. Artık yeter “ifadelerini kullandı.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir özel sektör maden işletmelerinin yöneticileri ile birlikte Vali Ali Kaban’ı makamında ziyaret ederek elektrik santrali kurmak için bir araya gelen Özel sektör maden işletmeleri arasında imza altına alınan protokol metninin bir örneğini  verdi.

Soma  Torba Yasasının çıkmasından sonra sektör olarak çok zor bir süreçten geçildiğini bu zorlukların aşılmasında büyük himaye de desteklerini gördükleri Zonguldak valisi Ali Kaban’dan enerji üretim iznini alınmasında da desteklerini isteyen  ZTSO Başkanı Demir: “ 27 yıldır   devletin üretime değer görmeyip terk ettiği ,artık gördüğü rezervlerde  5000-5500  işçi çalıştırdık. Yılda bir milyon tona yakın kömür üretmeyi nasıl başardı isek elektrik üretimine başaracağımıza inancımız tamdır.  Üretici kuruluşlara olan himaye ve desteğinizi beklediğimizi ifade etmek isterim “dedi.

 Zonguldak’ta görev yaptığı üç yıl içinde sektörün sorunlarının çözümü  hususunda büyük çaba sarf ettiğine değinerek “Bu kömürü Zonguldak’ın en önemli meselesi olması itibari ile acaba nasıl bir formülle kurtarabiliriz ,bununla ilgili sürekli zihnini yoran birisi olarak, bir mülki amir olarak yaptığım görüşmelerde iki şeye çok vurgu yaptım. Dedim ki ne yapılacaksa, nasıl bir  proje uygulayacaksak, Zonguldak için 2 şey önemli . Birisi üretim düşmeden mümkünse aratarak devamı,2incisi istihdam düşmeden mümkünse aratarak devamı. Ticaret ve Sanayi Odası olarak anladığım kadarı ile üretilebileceğini gösteriyorsunuz. Bu minvalde ben o yaptığım görüşmelerde çok önemli bir hususu üst düzey bürokrasi ile paylaşmıştım. Ve bu da kabul görmüştü. O da şudur. Bizim burada bir santral bölgemiz var. Bu santral bölgemizde bazı başvurular var. Bu bölgemizde üretim yapan 2 büyük firmanın başvuruları var. Ayrıca bölgemizin firmasının küçük çapta bir başvurusu var. Fakat her ne olursa olsun burada ki bu 556-600 megavatlık bir boşluğun bir şekilde yerli kömür üretimi üzerinden tamamlanması lazım. Artık yeter zaten oradaki tek bir firma en büyük firma Eren Holding  7 milyon ton  zaten tüketiyor, yurt dışından getirmek zorunda.  Bunu veremezsiniz ,zaten kimse veremez yani. Ama bizimde yaşaması gereken bir TTK’mız var.Yaşaması gereken bir rödevans sistemimiz var. Rödevans .bugün TTK ile  üretim miktarları ile neredeyse  başa baş gelecek kadar bir çaba sarf ediyor. Eğer bir sıkıntıya girmezse Zonguldak’ta bunu başaracak gücü var.” İfadelerini kullandı.

 Vali Kaban ayrıca   özel sektör maden işletmecilerini geçirdikleri zorlu süreçte üretimden ve Zonguldak’tan vazgeçmedikleri için kutlayarak “  Şunu ifade etmek isterim ki o geçtiğimiz sıkıntılı dönemde hakikaten sizler özel sektör madenciliğinin Zonguldak’ta geriye kalan isimleri olarak bu işe emek vermiş, bu işten kendisi ekmek yediği kadar , başkalarına da ekmek yedirmek adına kendisi belli bir çıkar bulmaya çalıştığı kadar Zonguldak içinde bir çıkış olmaya gayret sarf eden olarak bende size bu sıkıntıları aşmak adına gösterdiğiniz gayretlerden dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

 Vali Kaban  heyeti kabulünde düşüncelerini şu sözlerle ifade etti. “Sizin talebiniz 300 megavat, Nereden baksanız  300 megavat demek  1 milyar Türk lirası değerinde bir hak.Bunu niye yerli bir üreticisi almasın Bunu niye almayacaksınız. Bugün normal 1 kilovat bir enerjinin bedeli 10 kuruş civarında ama yerli kömürle yaparsanız bunun  fiyatı 18 kuruş. Bunu niye biz kullanmayalım. Niye bölgemize bir yatırım olarak dönüştürülmesin. 300 megavat demek 1 milyon ton kömür demek . Kabaca siz bugün 500 bin ton kömür üretiyorsunuz bugün 500 bin ton kömürü zorda olsa üretiyorsunuz. Tüketecek yeriniz olursa her yıl 1 milyon ton tüketmek zorunda kalırsanız böyle bir santralde zorlanırsanız yani.

Sizden de enerji 18 kuruşa alınacak yerli üretici olarak. 1 milyon ton kömür demek, 5 bin işçi demek biraz çalışacağız tabiî ki işimiz bu zaten Zonguldak demek kömür demek ,işimiz bu bizim, kömürü üretmek.Geçici çözüm önerileri ile nereye kadar gideceğiz. Bunlarla bir yere kadar gidebilirsin ilelebet götürecek değil ki. Bir süre sonra kalkıyor o destek. Eğer  böyle olursa sizin ifade ettiğiniz formatta  olursa  o zaman, sizin sürekli tüketim kaynağınız olacak. Üretiminize sebep olacak bir şeye sahip olacak bir şeye dönüşüyor. Bakınız bir avuç kalmışsınız zaten hiç olmazsa burada durdurmamamız lazım bu erozyonu. Yeter artık ,yerel olmalıyız. Kimse kusura bakmasın. Yerel olsun.Başka yolumuz kalmadı. Bizim 3 sene boyunca yaptırdığımız çalışmaların sonuçları burada kitapçıklarımızda onları bakanlıklarımıza da takdim ettim size de vereceğim. İnşallah bundan sonra  vekillerimiz nezdinde de  Ankara’da ki Enerji Bakanlığımızda gerek Sayın Bakanımız  gerekse üst düzey bürokratlar nezdinde de  bu dosyaları, makul, mantıklı, hakikatli ve bilimsel çalışmaları sunmamız lazım. Başka yolumuz yok. Ayrıca ben inanıyorum ki  tüm siyasi partilerimizin temsilcileri bu konuda  her türlü desteği verecektir.Sadece rödevanscılara da değil ,imkanları var ,işçilere de.Artık Zonguldak için son bir çıkış olarak realize etmek için talep etmemiz lazım. “

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir  ise  sıkıntılı sürecin atlatıldığını sektörün yeniden yapılanma  ve toparlanma ya başladığını ancak süreli planlama yapabilmek için Pazar sorununu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini bunun içinde  elektrik santrali kurmak için bakanlıktan lisans talebinde bulunacaklarını kaydetti.

 

 
Anahtar Kelimeler:Zonguldak, Valisi, Ali, Kaban, “bizimde, yaşaması, gereken, bir, TTK’mız, varYaş,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
OSMANGAZİ KÖPRÜSÜNÜN SATILACAĞI İDDİALARINA FLASH AÇIKLAMA GELDİ
BENZİN E BÜYÜK İNDİRİM
Yerli üretim Emko Kombiler Tiflis Fuarı’nda

Yerli üretim Emko Kombiler Tiflis Fuarı’nda
Dikkat! O paralar iade edilecek
EREN ENERJİDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAFTASI KUTLANDI
Galatalı Et Restauran iftar menüsü
ERDEMİR 19 MAYIS MESAJI
Diğer Başlıklar

Ereğli'de Seçim Var!
KDZ.EREĞLİ’DE, 100. YILA COŞKULU KUTLAMA
ZONGULDAK BELEDİYESİ 3 BİN KİŞİYE TOPLU İFTAR YEMEĞİ VERDİ
Şehit Tunahan Kartal'ın ailesini ve mezarını ziyaret ederek fidan diktiler
Zonguldak'ta 100. yıl kutlamaları
Armutlucumalılar iftarda bir araya geldi
Bacıoğlu, "Allah bizleri bir daha bu coğrafyayı yeniden fethetmek zorunda bırakmasın"
Taşocağı patlamasında ölen işçi toprağa verildi
Kuzen katili içindeki sesi dinlemiş
Uçurtma Şenliğinin 15’inci 26 Mayıs Pazar Günü Yapılacak
Yazarlar
Tansel KARDEŞ (Şimal Yıldızı)
Vatan Haini Bunlar!
Vatan hainliği sadece askere,polise kurşun sıkmakl...
BALYOZ(Editörden)
İYİ PARTİ’NİN GİDİŞATI KÖTÜ
Yurttaşlarımızın önüne iki farklı sandığ...
D.Köksal KARDEŞ (Kardeşçe)
NEREDE BU İLİN, İLÇELERİN KÜLTÜR MÜDÜRLERİ
Bundan önceki yıllarda ilimizde, ilcelerimizd...
Anket

2019 yılı sizce nasıl geçecek?


  Çok Güzel Geçecek309 Kişi (% 61 )
  Bilmiyorum43 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü Geçecek150 Kişi (% 29 )

Toplam 502 Kişi

Ulusal Gazeteler
E-Gazete (Bizim Gazete)
Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
16°°C - 29°°C
Çarşamba
19°°C - 27°°C
Perşembe
17°°C - 25°°C
Cuma
18°°C - 24°°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:3105:2212:5416:5220:1722:00

21 Mayıs 2019 Salı
Röportajlar
RANT DEĞİL HİZMET PEŞİNDE
Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesini ziyaret eden gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve sorumlu yazı işleri Müdürü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1556 - Türk ordularının Sigetvar kalesini kuşatması.
1955 - Ünlü Aziziye tabyası zaferi kahramanlarından Nene Hatun'un Erzurum'da vefatı.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer?
(Hacı Bektaşı Veli)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Galatasaray169521432
Fenerbahçe167631827
Beşiktaş167631127
MP Antalyaspor16834627
Bursaspor166641024
Trabzonspor16655623
Kasımpaşa16583623
K.Karabükspor16655423
Gençlerbirliği16637-521
Orduspor16484-120
Kayserispor16475019
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(3156 Online) 0,19ms