Yazı Detayı
27 Nisan 2021 - Salı 22:58 Bu yazı 658 kez okundu
 
KRİPTO PARA VE HUKUKSAL DURUMU
Av. SELAY KARDEŞ (Hukuk Köşesi)
av.selaykardes@hotmail.com
 
 
Bu yazımızda ; Son dönemlerde dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça kullanılmakta olan  ve gitgide popülaritesi artan başta bitcoin ,ethereum olarak kullanımı yaygınlaşan kripto paraları ve Türk Hukukundaki durumundan bahsedeceğiz.
Öncelikle kripto paranın tanımına değinirsek ; merkezi herhangi bir otorite  tarafından  kontrol edilmeyen ve aracı bağlı olmayan  sadece internet aracılığıyla kullanılabilen  sanal bir para birimidir . Kripto paralar Euro ,Dolar , TL gibi basılı halde bulunmuyor .  Kısacası hayali bir para birimi  olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. 
Kripto paranın değeri, kullanıcıların arz ve talep durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle sistem, aynı zamanda bir tür sanal borsa olarak kabul edilebilir.
Kripto paralar güvenli midir ?
Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde dikkat çekti: “Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır
Kripto paradaki tehlike nedir ?
Kripto paralar her türlü gizli işlemde, kazançların vergi dışına çıkarılmasında ve hatta kara para ilişkilerinde kullanılan bir ödeme aracı haline gelebiliyor.
* Normal talep dışında, bu tür paraların yönelmesi kripto paraların değerini anormal yükseltiyor. Vatandaşın da bu para birimlerini saadet zinciri gibi görmesiyle sanal bir yükseliş yaratılmış oluyor. 
Kripto paralar ilgili aracı kuruluşun veri merkezinde saklanıyor. Yatırımcıların kripto para almak için bu kuruluşlara yatırdığı fiziki paralar yani TL’ler ilgili kuruluşun banka hesabında toplanıyor. Buradaki tehlike hem kripto paranın hem de bankadaki fiziki paraların tamamen bu kuruluşların inisiyatifinde olması ve herhangi bir denetime ya da kurala bağlı olmadan yönetilmesi. Thodex örneğinde olduğu gibi yatırımcılar bir gün paralarının buharlaşması tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor!
Türkiye dünyada kripto para kullanan ülkeler arasında Avrupada 1. Sırada yer almaktadır. 
Kripto Paralarla İlgili Yasal Düzenleme :
Aradan geçen zamanda; kripto para ve bu paraların alım satımlarının yapıldığı kripto para platformu/piyasası, yani aracı kurumlarla ilgili yasal düzenlemeye gidilmediği, bu konuda açık bir yasal boşluğun olduğu, fakat ciddi alınmayan veya muhatap görülmeyen, Devletin kontrolü dışında olan kripto/sanal para ve bunların alınıp satıldığı platform ile aracı şirketlere mesafeli durduğu görülmekle, bilişim sisteminde gerçekleşen önlenemez gelişmelerden dolayı bu sessizliğin bir keyfiliğe, kuralsızlığa, güvence yoksunluğuna, malvarlığına karşı işlenecek suçlardan kişilerin korunmamasına, kripto paranın yasal kaydı ve bu paranın alınıp satılmasına aracılık eden firmaların lisanslandırılmamasına veya ruhsatlandırılmamasına yol açtığı anlaşılmaktadır. Bunun yanında teminat yoksunluğu sebebiyle birçok kişinin mağdur olma ihtimalinin gündeme geldiği, nitekim 21 Nisan 2021 ve 23 Nisan 2021 tarihlerinde iki kripto para platformunun, yani kripto para alışverişine aracılık eden firmanın aniden faaliyetlerine son vermesi sebebiyle ciddi mağduriyetlerin ortaya çıktığı, yasal boşluğun ve bankalar veya sigorta şirketlerinde olan güvencelerden yoksun kripto para alışverişlerinin de
 ilk kez 16 Nisan 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplam 6 maddeden ibaret ve 30.04.2021 tarihinde yürürlüğe girecek “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” adlı bir düzenlemeye gittiği, esasen bu Yönetmeliğin kripto para piyasasına düzenleme ve bu alanda düzen kurma amacından uzak, sırf yasak içerdiği, bunun da kripto para piyasası ve aracı kurumlar üzerinde olumsuz etkisi oluşturduğu görülmektedir. Kanaatimizce; kripto para piyasasını ve alışverişini veya ticaretini yasaklamaktan ziyade, son gelişmeleri de dikkate almak suretiyle bir an evvel yasal düzenlemeye gidilmeli, bu sırada gelir getirici olması açısından da işlem ve/veya kazançtan vergi alınması amaçlanmalıdır.
Kripto paranın herhangi bir merkez bankası tarafından basılmaması, denetlenememesi, kripto para transferlerini gerçekleştiren tarafların ve transfer işlemlerinin nereden yapıldığının tespitinin nerede ise imkansız olması karşısında, devletlerin bu elektronik parayı tanıyıp tanımayacağı, sistemin kullanımının yasal yaptırımlara tabi tutup tutulmayacağı merak edilmektedir. Bu aşamada Ülkemizde, kripto para sisteminin kullanılmasını yasaklayan yasal düzenleme olmamakla birlikte, bu sistemi tanıyan ve kullanılmasını onaylayan bir düzenleme de bulunmamaktadır.
 
Kripto varlıklar; kanuni bir çerçevede detaylandırılarak açıklanmalı, dünya ile eşdeğer bir şekilde bu paralar ile ödeme yapılıp yapılmayacağı, menkul bir kıymet sayılıp sayılmayacağı belirtilmek suretiyle İcra-İflas Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu açısından ne şekilde hükme esas alınacağının yasal dayanağı oluşturulmalıdır.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yer alan İcra Hukuk Mahkemesi’nin kararında: “Kripto paraların emtia ve menkul kıymetler kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, bir çeşit dijital döviz veya sanal para olarak kabul edildiği, dolayısıyla haczedilebileceği anlaşıldığından..” denmek suretiyle ülkemizde ilk defa kripto paraların haczedilebileceği kararı verilmiştir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Etiketler: KRİPTO, PARA, VE, HUKUKSAL, DURUMU, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Mart 2021
MAAŞ İÇİN BOŞANMANIN HUKUKİ DURUMU
1707 Okunma.
04 Mart 2021
ÖZEL ARAÇTA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU
1197 Okunma.
25 Şubat 2021
UZAKTAN EĞİTİM NEDENİYLE ÖZEL OKULLARIN ÜCRET İADESİ
828 Okunma.
18 Şubat 2021
TRAFİK KAZALARI NEDENİYLE MADDİ MANEVİ TAZMİNAT
1234 Okunma.
04 Şubat 2021
HAYVAN HAKLARI
796 Okunma.
03 Şubat 2021
AYIPLI ARAÇ VE SATICININ SORUMLULUĞU
262 Okunma.
21 Ocak 2021
ÇOCUĞA YENİ EŞİN SOYADI VERİLEBİLİR Mİ?
450 Okunma.
13 Ocak 2021
KİŞİSEL VERİLERİN PAYLAŞILMASI VE WHATSAPP UYGULAMASININ YENİ SÖZLEŞMESİ
427 Okunma.
07 Ocak 2021
EŞLER ARASINDA ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ
511 Okunma.
27 Aralık 2020
POLİS PARA CEZASI YAZMA YETKİSİNE SAHİP MİDİR ?
523 Okunma.
18 Aralık 2020
KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE
446 Okunma.
09 Aralık 2020
COVİD 19 AŞISI ZORUNLU OLABİLİR Mİ ?
1454 Okunma.
03 Aralık 2020
CORONAVİRÜS’ÜN VELAYETE ETKİSİ
1288 Okunma.
27 Kasım 2020
HIRSIZLIK SUÇUNDA ZARARIN TAZMİNİ
1629 Okunma.
19 Kasım 2020
BELEDİYELERİN ALDIĞI OTOPARK ÜCRETLERİ YASAL MIDIR ?
1899 Okunma.
11 Kasım 2020
DEPREM SEBEBİYLE YIKILAN BİNALARDA MÜTEAHHİDİN CEZAİ SORUMLULUĞU
2118 Okunma.
06 Kasım 2020
HAKARET SUÇU VE CEZASI
1532 Okunma.
29 Ekim 2020
SÜRESİZ NAFAKADA YAŞANAN MAĞDURİYETLER VE SON DURUM
1924 Okunma.
22 Ekim 2020
KAPININ KİLİDİNİ DEĞİŞTİRMEK BOŞANMA SEBEBİ MİDİR? TÜRK CEZA KANUNUNDA SUÇ TEŞKİL EDER Mİ ?
7144 Okunma.
15 Ekim 2020
BOŞANMA DURUMUNDA ZİYNET EŞYALARI KİME KALIR?
1564 Okunma.
Haber Yazılımı