Haber Detayı
19 Kasım 2020 - Perşembe 02:12 Bu haber 20781 kez okundu
 
Zonguldak’ta su yüzde 30 zamlandı
Zonguldak Haberi
Zonguldak’ta su yüzde 30 zamlandı

Zonguldak Belediye Meclisi'nin Kasım Ayı 2'nci Birleşimi Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Başkanlığı'nda yapıldı. Mecliste; gündemde 6 madde bulunurken, gündemin 6. maddesinde 2021 yılı performans programı mecliste tartışmalara neden oldu.
Plan ve Bütçe Komisyonu'nun raporlarına göre; suya yüzde 23 zam yapıldı. Suya yapılan zamma Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Atınç Kayınova ve CHPli Üye Turgut Aydın tepki gösterdi.
 
KAYINOVA: “VAATLERİNİZİN ÇOK GERİSİNDE KALDINIZ”
Meclisin açılışında; 2021 performans programıyla ilgili söz alan Kayınova "Zonguldak Belediyesi personel olarak şişiyor. Personel alımında ve diğer konularda şeffaf davranacağınızı söylediniz Ancak burada bir şeffaflık yok. Devletin yaptığı işler belediye yapıyormuş gibi gösterilmiş. Olsun sizin sayenizde yapılıyor, teşekkür ederiz. Seçim zamanında verdiğiniz vaatlerle yaptığınız işlerin arasında çok fark var. Verdiğiniz vaatlerin çok gerisinde kaldınız. Hayvan Barınağı'nı Valilik yapıyor biliyorduk, belediyenin hizmetiymiş gibi yazılmış" dedi.
 
ALAN: “ZONGULDAK BELEDİYESİ'NİN AYIBIDIR”
Hayvan barınağı ile ilgili CHP'lilerin eleştirisine yanıt veren Başkan Ömer Selim Alan "Zonguldak Belediyesi'nin yapması gerekeni İl Özel İdare yaptı. Bu Zonguldak Belediyesi'nin ayıbıdır. Geçmişteki arkadaşların bu konuyla ilgili ağzını açıp eleştiri yapması abesle iştigaldir. Siz muhalefetsiniz, tabi ki muhalefet görevini yapacaksınız" dedi.
Başkan Ömer Selim Alan, hizmet tartışması büyüyünce CHP’lileri Muharrem Akdemir üzerinden eleştirdi. Belediyenin CHP dönemini eleştiren Alan "Alt yapıların yüzde 80'i yapıldı' denildi. Nerde yapılmış, sahaya bir çıktık alt yapının yüzde 20'si bile yapılmamış. Sanki Muharrem Akdemir Zonguldak'ı Paris yaptı da onun dönemini savunuyorsunuz. Muharrem abi 10 sene görev yaptı, madem çok iyiydi neden bir daha aday göstermediniz. Tabi siz de 10 senenin üzerine kaybettiniz, kaldıramıyorsunuz sizi de anlıyorum" dedi.
Bütçe ve performans programı okunmaya ve sonrasında oylanmaya başlandı. Belediye gelir tarifesinde su fiyat güncellemesi içeren madde meclisi karıştırdı.
 
AYDIN: “ZAM ŞAMPİYONU OLDU”
CHP Meclis Üyesi Turgut Aydın, su zammını eleştirerek "Suya zam yüzde 23 'e tekabül ediyor. İndirim beklerken bindirim olmuş. Aynı kalsın bari. Bartın, Karabük, Bolu, Düzce Belediyeleri arasında AKPli Belediye suda zam şampiyonu oldu. Su maliyeti azaltılsın. Kayıp kaçak düşürülsün. Hiç zam yapılmasın" diye tepki gösterdi.
 
KAYINOVA: “SUYUN FİYATINI DÜŞÜRECEĞİNİZE YÜZDE 30 ZAM YAPTINIZ”
CHP Gurup Başkan Vekili Atınç Kayınova ise "Suya yüzde 30 zam yaptınız. Esnafa yüzde 35 ek yük getirdiniz. Katı atıkta da zam yaptınız. Suyun fiyatı mı düşüreceğiniz zaman yüzde 30 zam yaptınız. Bir sonraki mecliste ya siz ya da biz ‘suya zammı iptal’ edelim teklifini getireceğiz. Her haneye ortalama yüzde yirmi zam" diye tepki gösterdi.
 
UZUN: “YÜZDE 30 DİYE BİR ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL”
AK Parti Meclis ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Murat Uzun "İndirim zaten yapmıştık. Artan maliyetler nedeniyle en az seviyede bir güncelleme yaptık. Vatandaş mağdur olmayacak şekilde fiyat güncellemesi yapıldı. Sizin dediğiniz gibi yüzde 30 diye bir zam söz konusu değil” dedi.
Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, eleştirilere cevap vererek, "Biz barajda kayıp kaçağın bu kadar çok olduğunu bilmiyorduk. Kayıp kaçağı önledikten sonra Zonguldak'taki su fiyatlarını en ucuz seviyelere çekeceğiz. Suyun maliyetini azaltmak için elektrik üreteceğiz. Yüzde 12 zam yaptık, enflasyon oranında. Suya geldiğimiz zaman indirim yapmıştık. Barajda maliyetler arttı. Vatandaşlarımızın bizi anlayışla karşılayacağına inanıyoruz. Barajdaki kayıp kaçağı önüne geçip Zonguldak olarak en ucuz suyu içeceğiz. Bunun için çaba içerisindeyiz” dedi.
Mecliste 190 milyonluk 2021 yılı bütçe kararnamesi tek tek madde madde başlıklar halinde okunarak oylandı. CHP bütçe ile ilgili bütün maddelere ret oyu verdi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Zonguldak’ta, su, yüzde, 30, zamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı