Haber Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 13:08 Bu haber 626 kez okundu
 
YÖK onay verdi: Zonguldak’ta uzay mühendisleri yetişecek
Gündem Haberi
YÖK onay verdi: Zonguldak’ta  uzay mühendisleri yetişecek

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi bünyesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü açılmasına Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) onay çıktı.
BEÜ’nün büyüme ve gelişme hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin milli uzay programını desteklemek ve nitelikli uzay mühendisleri yetiştirmek amacıyla BEÜ Rektörlüğünün Mühendislik Fakültesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği lisans bölümü açılması konusundaki teklifleri, YÖK tarafından uygun bulundu. YÖK’ün bu onayı ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bu bölümün açıldığı Türkiye’nin 11’inci, Batı Karadeniz Bölgesinin ise ilk devlet üniversitesi olacak.
 
REKTÖR ÇUFALI:  “ZONGULDAK BEÜ TÜRKİYE’NİN MİLLİ UZAY PROGRAMINI DESTEKLEYECEK 
NİTELİKLİ UZAY MÜHENDİSLERİ ÜNİVERSİTEMİZDE YETİŞECEK”
BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı,  konuya ilişkin yaptığı açıklamada, son birkaç yıldır Grizu-263 Uzay takımının uydu odaklı uzay           bilimleri alanında yürüttüğü başarılı çalışmalar başta olmak üzere üniversitemiz bilim takımlarınca bu alanda devam eden projeler ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin havacılık ve uzay bilimleri alanında gerçekleştirdiği atılımların memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin mühendislik bilimleri alanında köklü ve nitelikli eğitim birikimine sahip olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Çufalı, “Üniversitemizin mühendislik alanındaki geçmişten gelen tecrübesini ülkemizin yerli ve milli uzay teknolojilerine destek vermesine imkan sağlayabilecek önemli bir bölüm açılmaktadır. Üniversite olarak milli uzay programına katkı verecek uzay mühendisleri yetiştirecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesileyle yeni bölümün açılması hazırlıklarında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor,  bölümün bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye   konuştu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: YÖK, onay, verdi:, Zonguldak’ta, , uzay, mühendisleri, yetişecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı