Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 12:13 Bu haber 54251 kez okundu
 
Grizu-263 Uzay Takımı, Aralık uçuşuna hazır
Projeyi destekleyen Erdemir’e hatıra biletini teslim ederek teşekkür ettiler
Teknoloji Haberi
Grizu-263 Uzay Takımı, Aralık uçuşuna hazır

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin dünya çapında başarılarıyla tanınan Grizu-263 Uzay Takımı, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral’ı ziyaret ederek,  Aralık 2020’de uzaya gönderilmesi planlanan cep uydu Grizu-263A’nın hatıra biletini takdim etti. Uzay Takımı görüşmede, Grizu-263A verilen ve 1992 yılında yaşanan kazada hayatlarını kaybeden 263 madencinin isimleriyle uzaya gönderilecek uydunun aralık ayında SpaceX’in Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlatacaklarının da bilgisini verdi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay Takımı adına, takım danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ve Takım Kaptanı Çağla Aytaç Dursun, 3 Temmuz 2020’de Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral’ı ziyaret etti. Ziyarette Grizu-263’ün üretimini Zonguldak’ta gerçekleştirdiği ve Aralık 2020’de uzaya gönderilmesi için çalışmaları yürütülen cep uydusu için hazırlanan “Hatıra Bilet” takdim edildi.  Grizu 263 Takımı Danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ve Çağla Aytaç Dursun ziyarette, ekibin mevcut çalışmaları hakkında bilgi vererek, Erdemir’e bugüne kadar sürdürdüğü destekleri için teşekkür etti. Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral da takımın ülkemiz için örnek bir model oluşturduğunu ifade ederek, Grizu 263’ün gelecekte de başarılarını sürdüreceğine ve ülkemizi gururlandıracağına inandığını belirtti.

Türkiye’nin lider çelik üreticisi Erdemir, 2018 yılından bu yana Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi çatısı altında faaliyet gösteren disiplinler arası bir öğrenci takımı olan Grizu-263’ün çalışmalarını destekliyor. “Karanlık maden ocaklarından uzayın sonsuz derinliklerine uzanan bir Zonguldak hikayesi” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren Grizu-263, uluslararası ve ulusal uydu yarışmalarında kazandığı başarılara ek olarak Türkiye’de üretilecek ilk cep uydusu projesinin de hazırlıklarını yürütüyor. Grizu-263A adı verilen ve 1992 yılında yaşanan kazada hayatlarını kaybeden 263 madencinin isimleriyle uzaya gönderilecek uydunun aralık ayında SpaceX’in Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlatılması planlanıyor.

Türkiye çelik sektörünün gelişimi açısından hayati önem taşıyan ve ülkemizin en değerli sanayi varlıklarından olan Erdemir, bölgesel kalkınmayı destekleyecek projelerin yanı sıra gençlerin fark yaratacak çalışmalarına da destek olmayı sürdürüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Grizu-263, Uzay, Takımı,, Aralık, uçuşuna, hazır,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Grizu-263 Uzay Takımı, Aralık uçuşuna hazır
Yorumlar
Haber Yazılımı