Haber Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 23:43 Bu haber 7832 kez okundu
 
COVİD 19 AŞI TARTIŞMASINDA GELİNEN SON NOKTA
Sağlık Haberi
COVİD 19 AŞI TARTIŞMASINDA GELİNEN SON NOKTA

Hangi Aşı Güvenilir?
Uygulama Nasıl Olacak?
Aşı Zorunlu Mu Olacak?
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ufuk Tütün Korona virüs (Covid-19) Salgınına karşı farklı ülkeler tarafından üretilen ve salgının sona ermesi için insanlığın umut ışıhaline gelmekle birlikte güvenilirliği açısından çeşitli tartışmaları da beraberinde getiren Covid-19 aşıları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Prof. Dr.Ufuk Tütün değerlendirmelerinde şu hususlara temas etti; 
Pandeminin ortaya çıkması ile beraber tüm dünyada aşı çalışmaları da başlamış oldu.  Aşı ile ilgili bir çok spekülasyon mevcut. İnsanlar aşıyı yaptırıp yaptırmama kararında ikiye bölünmüş halde. Biz kısaca bunları toparlayıp size aktaralım istedik.
Çin aşısı Sinovac
Alman Biontech
ABD Moderna
İngiliz/İsveç ortaklığı olan Astrazeneca ve 
Rus Aşısı Sputnik V  
İngiliz/İsveç ortaklığı olan Astrazeneca ve Rus Aşısı Sputnik V  aşıları vektör aşılarıdır. Yani bir başka virüs içine corona virüs yerleştirilmiş ve de bu şekilde vücuda zerk edilir. 
İlk elde edilen aşı Moderna; 63 günde hazırlandı. Biontech ile aynı teknoloji kullanılıyor ve bu teknoloji ile ilk uygulamalar. Virüsün bir RNA parçası kodlanıp aşı gibi vücuda veriliyor. Bu parçaya m-RNA (massenger - haberci RNA) deniyor. Ve virüsün genetik özelliğini taşıyor. Genetiği değiştirilmiş organizmalar gibi üretilen elma domatese benzer bir teknoloji. Çok hızlı antikor oluşturuyor. Ama bilim adamlarının bazısı bu aşının insan genetiğinde oynama yapabilme riskinden bahsediyorlar.
Son virüs aşısı kabakulak aşısı bile dört yılda hazırlanmıştı
Bu kadar kısa sürede hazırlanan aşının güvenli aşı olup olmadığı tartışılıyor.
Transfection yöntemi bu teknolojinin adı ve bu yöntemle genetiğin değişiminin kalıcı olacağı düşünülüyor
Yüksek dozlarda verilen aşılarda önemli yan etki dedikodusu ABD bilim adamlarınca konuşulmaktadır
Monsanto adlı araştırıcı GDO’lu ürünlerin ne kadar kötü olduğunu geçmişte göstermişti.
Bu aşının luciferase denen biyomarker- işaretleyici taşıdığı ve insanların kodlanacağını iddea edenler mevcut, ayrıca içindeki hidrojel robotik marker lar ile insanların işaretlenip aşı olup olmadıkları ve diğer tüm sağlık bilgileri elde edilebilecek.
Mikro iğnelerle hazırlanan aşı formları posta yolu ile pazarlamaya girebilecek gibi dedikodular almış başını gitmiş durumda(!).
Bill ve Melinda Gates vakfının bu aşıya verdiği destek, bu Moderna firmasının daha önceden aşı ve ilaç deneyiminin olmaması ayrı bir kuşku yaratmış halde.
Alman ve ABD firmalarının hazırladığı aşı işte daha önce hiç kullanılmamış bir teknik . 
Ve çok miktarda insan üzerinde denenecek...
Denenecek diyoruz çünkü aşılar halen faz 3 çalışması denen insan gönüllüleri üzerindeki sonuçların etkinlik ve yan etkinliği henüz tam anlamı ile ortada değil . Bu süre aylarla değil yıllarla değerlendirilebilecek bir süreç.
Çin aşısı da ölü virüsten elde edilen aşı. Hazırlama metodu daha önce ki aşılara uyumlum. Hazırlanma ve yan etki tespiti için süresi yetersiz.
Spuntik ve sinovac acil kullanım için onay aldı . Biontec de bu günlerde İngiltere de uygulanmaya başlayacak.
Türkiye’de de 10 Üniversite de hızla çalışmalar ilerliyor ama en ön de olan Erciyes üniversite sinde benzer tip ölü virüs Den elde edilen çalışmanın önümüzdeki yaz faz 3 devrinin biteceği öngörülüyor.
Aşıların dozları 2 kez olacak ve şu anda Türkiye’de Çin aşısı dışında- 50 milyon doz -girecek ve uygulanacak aşı görülmüyor
Aşı öncelikle sağlık personeline plsnlanıyır.
Zira topluma bakanların iyi olması bir politikadır
Ancak 80 küsür milyon insana aşı nasıl sağlanacak bu bir muamma
Çocuklar ve özellikle gebeler son sırada aşı olacaklar...
Yan etkinin halen tam bilinmemiş olması bir etken.
Aşı karşıtı olanlar aşılanmaz ise zorunluluk nasıl getirilir veya istemeyen zorla aşı olacak mı?
Yöneticilerin buna cevabı zor!
Virüs iyiye doğru mutasyona gitse idi bu ihtiyaç olmayabilirdi veya tüm toplum Hasta olup iyileşse idi...
Oysa sanki virüs daha saldırgan gibi mutasyona uğradı.
Bekleyip göreceğiz.
Türk medeni kanunu 4721 sayı ve 23 . Maddesi, 1 Ağustos 1998 deki 23420 sayılı resmî gazete, Anayasa İnsan hakları ve biyotıp sözleşmesine göre, hasta haklarının 4. Maddesi şöyle diyor;
Zorla tedavi zorla tıbbi müdahale zorla örnek alma gibi bir müdahale söz konusu olamaz!
Bu yüzden filim kurulundan çıkan bazı fikirler uygulamaya kalkılırsa, Uluslararası mahkemelerde ileride yargılanma olur. Böylesi bir davranış ve karar mesela aşı olmayan AVM’lere giremez vb kararlar dahi Otoriter bir rejim edası ile soruşturmaya neden olur.
Bu yüzden zorla aşı kavramı biraz zor görünüyor…
Kaynak: Editör:
Etiketler: COVİD, 19, AŞI, TARTIŞMASINDA, GELİNEN, SON, NOKTA,
Yorumlar
Haber Yazılımı