Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 12:32 Bu haber 9291 kez okundu
 
ÇOCUĞA YENİ EŞİN SOYADI VERİLEBİLİR Mİ?
MAKALELER Haberi
ÇOCUĞA YENİ EŞİN SOYADI VERİLEBİLİR Mİ?

Evlilik birliği içinde doğan çocuğun soyadı Türk Medeni Kanunu 321. maddesinde açıkça belirtildiği gibi ailenin soyadıdır.
Burada kastedilen TMK 187. Maddesinde yer alan kadının evlenmekle birlikte kocasının soyadını taşımasıdır. Yine  bu maddede belirtildiği gibi kadın  kendi bekarlık soyadını da eşinin soyadından önce kullanma hakkına sahiptir. 
Çift soyadı taşıma durumu kadın için geçerli olabilmekte ; evlilik birliğinde doğan çocuk için sadece aile soyadı olan babanın soyadını taşıması söz konusudur.
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇOCUĞA, YENİ, EŞİN, SOYADI, VERİLEBİLİR, Mİ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı