Haber Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 22:06 Bu haber 3718 kez okundu
 
ARTIK ELEKTRONiK ORTAMDA VERiLECEK
Teknoloji Haberi
ARTIK ELEKTRONiK ORTAMDA VERiLECEK

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, mevcut durumda kâğıt üzerinde yazılı olarak tüketicilere verilmesi zorunlu olan garanti belgelerinin ve servis fişlerinin artık elektronik ortamda da tüketicilere verilmesi kolaylığının sağlandığını söyledi.
Garanti belgesi, satış sonrası hizmetler ile tanıtma ve kullanma kılavuzu yönetmeliklerinde yapılan değişikliklere ilişkin bilgi veren Ticaret İl Müdürü Maden, “Değişiklik öncesinde ürünün üreticisi veya ithalatçısı tarafından hazırlanan garanti belgeleri ile servis istasyonlarınca satış sonrası hizmetler kapsamında verilen teslim belgeleri ve servis fişlerinin imzalı ve kaşeli olarak kâğıt üzerinde tüketicilere verilmesinin zorunlu olduğunu belirten Maden, satın aldığı ürünün garanti belgesini veya servis fişini kaybeden tüketicilerin uyuşmazlık söz konusu olduğunda tüketicilerin mağdur olduklarını ifade etti.
 “Yapılan yeni düzenleme kapsamında garanti belgeleri ile ürünün servis istasyonuna teslim edildiğinde verilen teslim belgeleri ve servis istasyonunca düzenlenen servis fişleri kalıcı veri saklayıcısıyla elektronik ortamda tüketicilere verilebilecek. Tüketicinin talep etmesi halinde bu belgelerin yazılı ve basılı olarak verilmesi zorunlu olacak. Elektronik ortamda verilen söz konusu belgelerde imza ve kaşe şartı aranmayacak. Mevcut uygulamada olduğu gibi elektronik ortamda verilen belgelerde de belgenin tüketiciye verildiğine ilişkin ispat yükü ürünün satıcısında olacak. Servis fişleri ve teslim belgelerinin tüketiciye verildiğine ilişkin tüketiciden yazılı olarak veya elektronik ortamda onay alınacak. Tüketicinin onayının alındığının ispat yükü servis istasyonunda olacak.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARTIK, ELEKTRONiK, ORTAMDA, VERiLECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı