Haber Detayı
04 Mart 2021 - Perşembe 11:45 Bu haber 2708 kez okundu
 
ACILAR TAZELENDi
Gündem Haberi
ACILAR TAZELENDi

1992 yılında TTK Kozlu Müessesesi’nde gerçekleşen grizu faciasında yaşamlarını yitiren 263 şehit madenci için anma programı düzenlendi.
07.45’de TTK Kozlu Müessesesi kuyu başında gerçekleştirilen törene Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Vali Yardımcısı ve Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, Zonguldak Kömür Sporlu Futbolcular ve Maden işçileri katıldı.
Patlamada ölen işçiler için saygı duruşunda bulunulup dua edildi. 
YEŞİL: İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİ 
GEREKLİ
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, en büyük maden kazalarından birinin 29 yıl önce Zonguldak'ta yaşandığını söyledi. Yeşil, madenciliğin dünyanın en ağır ve riskli mesleklerinden biri olduğunu ifade ederek, "Arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tüm maden şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Havzada 173 yıldır kömür üretiyoruz. Yerli ve milli kaynakların hak ettiği şekilde değerlendirilmesi ithalattan ülkemizi kurtaracaktır. Türkiye'nin kömür ihtiyacı var. Kömür de burada var. TTK'nın üretimi arttırması iççin işçi açıklarının giderilmesi gerekiyor" dedi.
EROĞLU: 3 MART 1992'DE BEN BURADA 
6 YILLIK MÜHENDİSTİM. EN SON CENAZEYİ 
5 YIL SONRA ALDIĞIMDA DA İŞLETME 
MÜDÜRÜYDÜM
TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu da grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 maden işçisini rahmetle andıklarını söyleyerek, "3 Mart 1992'de ben burada 6 yıllık mühendistim. En son cenazeyi 5 yıl sonra aldığımda da işletme müdürüydüm. Bu travmayı yaşamış bir insan olarak cümleleri bir araya getirmek benim için çok zor" diye konuştu.
YAVUZYILMAZ: SOMA MADEN ŞEHİTLERİNE T
ANINAN HAKLAR KOZLU MADEN 
ŞEHİTLERİNE DE TANINMALI
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise Soma maden kazasında yaşamını yitiren maden işçilerinin ailelerine tanınan hakların 263 maden işçisinin yakınlarına da tanınması gerektiğini ifade etti.
VALİ TUTULMAZ: 3 MART ZONGULDAK 
İÇİN HÜZÜN GÜNÜ
Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz da 3 Mart'ın Zonguldak için hüzün günü olduğunu söyledi. Madenciliğin zor bir meslek olduğunu belirten Tutulmaz, şöyle konuştu:
"Allah madenci kardeşlerimizin mekanını cennet eylesin. Gerçekten zor ve riskli bir meslek. Yerin 600 metre altında çalışmak zor bir duygu. İnsanların kısa süre bile bulunmaktan kaçınacağı yerde bir ömür geçirmek kolay değil. Bunu yapan ve buna talip olan madenci kardeşlerimizi kutluyorum. Pandemi konusuna da değinmek istiyorum. Bu sürecin daha iyi hale gelmesi lazım. Hatta biraz daha ileriye giderek önce sarıya sonra mavi renklere bürünmek lazım. Bütün Zonguldak halkı olarak bunun bilinci içerisinde hareket etmemiz lazım. Şu anda sayılar yeniden yükselme eğilimine son 10 günde başlamıştı. Yine yükselme eğilimi devam ediyor. Bunu önce durdurmamız sonra mümkün olduğu kadar aşağıya çekmemiz gerekiyor. Normalleşme başlayınca her şeyi bırakmamız lazım. Bizim toplumumuzda böyle bir anlayış var. Lütfen duyarlı olalım. Önümüzde uzun süreç var."
İŞÇİLER BİR DAHA BÖYLE BİR ACI YAŞAMAK 
İSTEMİYOR
17 yıllık maden işçisi Muhammet Gök (42) de, acılarının hala taze olduğunu ifade ederek, "Biz halen aynı ocakta çalışmaya devam ediyoruz. Ekmek parası için çalışıyoruz. Çok üzgünüz. Ailelerine, yakınlarına baş sağlığı diliyorum" dedi. 
Alaattin Buruş ise maden işçisinin en kötü, en acı günlerinden birini yaşadıklarını belirterek, "Madencinin en büyük dileği kazasız ve sağlıklı şekilde emekli olmak. Bizim için kötü bir gün. 
Allah bir daha böyle acı bir gün yaşatmasın. Zonguldak için iyi bir hatıra olmadı. Çok üzgünüz. Biz yine ocağa girip çalışmak zorundayız" diye konuştu.
Kuyu başında gerçekleştirilen anma programının ardından Kozlu Belediye Binası önünde bulunan 3 Mart Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunum törenine katıldılar. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: ACILAR, TAZELENDi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı