Haber Detayı
21 Mayıs 2021 - Cuma 08:26 Bu haber 709 kez okundu
 
1919 RUHUYLA NİCE 102 YILLARA…
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak için İstanbul’dan ayrılarak Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak basışının 102’inci yıldönümü 1919 yılındaki ruh ve heyecanla tüm yurtta, KKTC ve dış temsilciliklerde kutlandı.
Gündem Haberi
1919 RUHUYLA NİCE 102 YILLARA…

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak için İstanbul’dan ayrılarak Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak basışının 102’inci yıldönümü 1919 yılındaki ruh ve heyecanla tüm yurtta, KKTC ve dış temsilciliklerde kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Covid-19 önlemleri çerçevesinde sınırlı sayılı katılımla gerçekleştirildi.

Kozlu Belediyesi Yeni Kent Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Akif Başdağ’ın çelenk sunumunun ardından gerçekleştirilen saygı duruşunun akabinde, İstiklal Marşı okundu.

Törene Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, Kozlu İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Fatih Çalıbaşı, Kozlu İlçe Emniyet Müdürü Kemal Adır, Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur Gök, Kozlu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, AK Parti Kozlu İlçe Başkanı Ünver Taşkın, CHP Kozlu İlçe Başkanı Seyfettin Ceylan, MHP Kozlu İlçe Başkanı Muhammet Özdemir, İYİ Parti Kozlu İlçe Sekreteri Yasemin Gül, Kozlu Belediyesi Meclis Üyeleri, okul müdürleri, şehit yakınları, gaziler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Başdağ: Milletimizin birlik ve beraberliğinin bozulmasına da başta Türk Gençliği olmak üzere Türk Milleti asla fırsat vermeyecektir.

Kozlu Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Akif Başdağ günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadelemiz Türk tarihinde önemli dönüm noktalarından biridir. Tarihi boyunca bağımsız yaşamış olan Türk Milleti’nin yine dünya üzerindeki varlığını hür, bağımsız olarak sürdürmesi için buna inanan ve “Türk milletini yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır” diyen büyük önder yediden yetmişe, kuzeylisi güneylisi, doğulusu batılısı, bütün Anadolu’yu arkasına alarak milli mücadeleyi başlatmış ve tüm yoksulluğa, yokluğa rağmen bu mücadelede Türk Milleti bağımsızlığını elde etmiştir. Bütün bu mücadelenin ne şartlarda, hangi zorluklarla kazanıldığını herkesin bilmesi gerekir.

Milli mücadeledeki inanç, birlik ve beraberliğin her zaman örnek alınarak, aynı kararlılıkla sürdürülmesi ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Milletimizin birlik ve beraberliğinin bozulmasına da başta Türk Gençliği olmak üzere Türk Milleti asla fırsat vermeyecektir.

Sevgili gençler; Büyük Önder Atatürk, “Milletin bağrından temiz ve kuvvetli bir nesil yetişiyor, bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözünü hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız.

Türk gençliği olarak sizler, kendinize duyulan güveni asla boşa çıkarmayacak, Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk milletine karşı görev ve sorumluluklarınızı en güzel şekilde yerine getireceksiniz. Buna olan inancımız sonsuzdur.

Sizler bu ülkenin her şeyi, geleceği ve ışığısınız. İnanıyorum ki, Türk gençliği, Atatürk’e ve Türk milletine yakışır bir şekilde yetişip, kendisinden beklenenleri layıkıyla yerine getirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Kozlulu sporcunun ‘Bandırma’ şiirini okumasının ardından ise, Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi ve Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş tarafından ilçedeki sporculara hediyeler takdim edildi.

Koronavirüs salgını dolayısıyla tören fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.

Kaynak: (BKH) - Batı Karadeniz Haber (BKH) Editör:
Etiketler: 1919, RUHUYLA, NİCE, 102, YILLARA…,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
1919 RUHUYLA NİCE 102 YILLARA…
1919 RUHUYLA NİCE 102 YILLARA…
1919 RUHUYLA NİCE 102 YILLARA…
1919 RUHUYLA NİCE 102 YILLARA…
Yorumlar
Haber Yazılımı