Yazı Detayı
27 Aralık 2020 - Pazar 21:42 Bu yazı 572 kez okundu
 
On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal
YELİZ ÖZTÜRK (Eğitimci Bakış)
egitimcibakıs@batikaradenizhaber.com
 
 

Ülkemizde nicedir her mart ayında "İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması" düzenlenmekte. Güzel okumakta sakınca yok elbet, bundan gurur duyarız. Ancak her şeyin görünüşüne odaklanıp manayı arka plana ittiğimiz gerçeği burada da karşımıza çıkıyor. Bugün M. Akif Ersoy' un vefatının 84.yıl dönümünde ulusal şairimizi gençlerimize tanıtmak istiyorsak evvela İstiklal Marşı'mızı anlatacağız. Kişiliği, vatanseverliği, kararlılığı, inancı... Hepsi o, on kıtada. Ağlatmayacağız ama onları, başları dik olacak. O mısraları yazan şairin duyarlılığını hissedecekler kalplerinde. Anlamazlar demeyeceğiz, her mısrayı tek tek açıklayacağız. 

Aslında çocuklar pırıl pırıl, öyle dikkatle dinliyorlar ki anlatınca. Birçoğu şaşırıyor, vatan topraklarının o günlerdeki ahvalini duyunca. M. Akif'e hayran kalıyor, memleketin halini  bu derece etkileyici kaleme almasına. Kolay kolay da unutmuyor, ne de olsa  vatanı... 2021 yılı "İstiklal Marşı Yılı"  seçilmiş ya TBMM tarafından, "On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal" adıyla. Anlatmanın tam sırası hem M. Akif 'i hem Ulusal Marşı. Bu demek oluyor ki 2021 yılı aynı zamanda, M. Akif Ersoy Yılı. 

Akif'in Ulusal Marşı'mızın ilk mısrasında başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı son mısrada zaferle taçlandıran o meşakkatli ama bir o kadar da gurur vesilemiz olan yolculuğu canlandıralım öğrencilerimizin zihinlerinde. Bu yolculuğun sonunda kendilerinden daha bir emin olacaklardır. Bir daha İstiklal Marşı'nı okurken ağlamayacaklar, ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u hakkıyla anacaklar.

 
Etiketler: On, Kıta, Bir, Vatan,, İlelebet, İstiklal,
Yorumlar
Haber Yazılımı