Yazı Detayı
14 Mart 2021 - Pazar 13:58 Bu yazı 1274 kez okundu
 
MAAŞ İÇİN BOŞANMANIN HUKUKİ DURUMU
Av. SELAY KARDEŞ (Hukuk Köşesi)
av.selaykardes@hotmail.com
 
 
 
Emekli maaşı alan kişilerin vefatı halinde maaşları eş ya da evli olmayan kız çocuğuna dul veya yetim aylığı adı altında  bağlanabiliyor .
Ancak bunun için bazı koşulların varlığı gerekmektedir. Bu koşulların en başında dul veya yetim aylığı bağlanan kişinin bekar olması gerekmektedir. Kişinin evlenmesi durumunda maaş kesilecektir .
Ölen kişinin maaşını almak için birçok çift kağıt üzerinde hukuki olarak evliliği bitiriyor ancak aynı evde yaşamaya ve boşanmadan önceki düzeni sağlamaya devam ediyorlar. Halk arasında bu eyleme muvazaalı boşanma  deniyor. Boşanan eşle aynı evde yaşayan kişiler Sgk tarafından tespit edildiğinde maaş kesintisi söz konusu oluyor . 
Sgk bunu nasıl ve hangi kriterlere göre tespit ediyor? 
Geçen günlerde Yargıtay’ın önüne gelen davada Bursa’da yaşayan ve vefat eden eşinden maaş alan bir vatandaşın boşanmış olduğu eşiyle birlikte yaşadığı gerekçesiyle maaşı kesildi  ,kesilen maaş Yargıtay’dan döndü .
Yargıtay boşandığı eşiyle sosyal medyada fotoğraflarının olmasının , yeterli bir kanıt olmadığına hükmetmiş , aynı zamanda  elektrik, su, telefon kayıtları ,seçmen bilgileri , tanıkların ikamet ettikleri yer bilgileri , gibi daha birçok belgeye birlikte bakılarak karar verilmesi gerektiğine hükmetmiştir.
Ayrıca belirtmek gerekir ki SGK buna ilişkin inceleme yaparkan kişilerin yaşadığı evi gizlilik açısından denetleyemez .
SGK kişilerin sosyal medya hesaplarını doğrudan inceleyemez.  Yargıtay kararında da değindiği üzere sosyal medya yeterli delil niteliğinde sayılmayacak ve gerçeklik açısından  da kişiler tarafından yanıltıcı olacak şekilde kullanılabilecektir. 
 2013 yılında değişen SGK Yönetmeliği ile hileli olarak yetim maaşı alanların dolandırıcılık suçunu işlemesi suç olmaktan çıkarılmış ancak boşandığı halde eşiyle aynı evde birlikte  yaşadığı tespit edilen kişilerin devlet tarafından birlikte yaşamalarına yasak getirilemeyeceği ancak SGK  yardımları açısından bu durumun tespit edilmesi halinde maaş ve yardımların kesileceği belirtilmiştir . 
 
Etiketler: MAAŞ, İÇİN, BOŞANMANIN, HUKUKİ, DURUMU, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı