Yazı Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 23:32 Bu yazı 140 kez okundu
 
KİŞİSEL VERİLERİN PAYLAŞILMASI VE WHATSAPP UYGULAMASININ YENİ SÖZLEŞMESİ
Av. SELAY KARDEŞ (Hukuk Köşesi)
av.selaykardes@hotmail.com
 
 

Toplumsal bir varlık olan insanın sürekli toplumla iç içeve iletişimde olma gereksinimi günümüzde kullanılan  uygulamalarda da var olmasına  neden olmuştur .  Her ne kadar toplumla içiçe olsak da  diğer taraftan yalnız kalma isteği ile özel hayatın gizliliğini korumak istiyoruz .

Özel hayatın gizliliği insanın  sosyal ve toplumsal yaşam içinde sağlıklı bir şekilde var olması için koruma altına alınmıştır .

Özel hayat ; insanın kendine özgü yaşayışı ,yaşama tarzı  kendisini ilgilendiren tutum ve davranışları olaraktanımlanmıştır. Anayasa'nın özel hayatın gizliliğini düzenleyen 20. maddesi “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir.’’ile anayasal güvence altına alınmıştır.

Kişisel veri; Kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade etmektedir. Bu bağlamda sadece bireyin adı, soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri gibi onun kesin teşhisini sağlayan bilgiler değil, aynı zamanda kişinin fiziki, ailevi, ekonomik, sosyal ve sair özelliklerine ilişkin bilgiler de kişisel veridir. İsim, telefon numarası, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası, özgeçmiş, resim, görüntü ve ses kayıtları, parmak izleri, genetik bilgiler gibi veriler dolaylı da olsa kişiyi belirlenebilir kılabilme özellikleri nedeniyle kişisel verilerdir.

Günümüzde devlet  ,telefonumuzda kullanmış olduğumuz( whatsapp , twitter , facebook, instagramvb ) uygulamalarla  kişisel verilerimizle ilgili bir çok bilgiye sahiptir . Ancak bu bilgilerin 3.bir şahısın eline geçmesi veya başka kişilerle paylaşılması özel hayatın gizliliğini ihlale yol açacaktır.

Hepimizin kullandığı Whatsapp uygulamasının Türkiye’deki kullanıcılarının tepkisini çeken ve imzalanmadığı takdirde uygulamanın kullanılmasına müsaade vermeyen yeni sözleşme metninde yer alan kısımda :

Hizmetlerimizi sağlamak için belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sağlayamayız. Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur. Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler."Şeklinde bir ifadeye  yer verdi.

Whatsapp ve diğer uygulamalarda kişisel verilerimiz halihazırda uygulamalar  tarafından depolanmaktadır. Ancak uygulamayı açtığımızda karşımıza çıkan bilgilendirmede de yazdığı gibi bu veriler uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. Yani 3. kişilerle paylaşılması mümkün değildir. Ancak Whatsapp yeni sözleşmemetni  ile kişisel verilerin 3. Kişilerle paylaşılmasının önünü açmıştır. Bu sözleşme ile Whatsapp’ın paylaşmak için kullancının rızasını aldığı veriler :

1)HesapBilgileri ,2)Mesajlar,3)Bağlantılar,4)Durum Bilgisi , 5)İşlemveÖdemeVerileri 6)MüşteriDesteğiveDiğerİletişimler ,7)KullanımveKayıtBilgileri ,8)CihazveBağlantıBilgileri , 9)KonumBilgileri , 10) Çerezler .

. Whatsappın ulaşacağı bilgiler 10 maddede belirtilen saymış olduğumuz veriler olup , haricindeki bilgiler 3. Kişilerle paylaşılmayacaktır.

Aslına bakacak olursak bizim kişisel verilerimizi yıllardır depolayan ve bunu istihbarat servisleriyle kullandığından şüphelenilen Whatsappuygulaması  yeni sözleşmesi ile bunu sadece açıkça ve yasal yollardan kullanıcı rızasını alarak yapmaya karar verdi.

Verilerin paylaşıldığı konusundaki şüpheler Whatsaapın yeni gizlilik sözleşmesini sunmasıyla ortadan kalkmış oldu.

Whatsapp’ın son hamlesinden sonra birçok kullanıcı Telegram , Signal,Bip gibi uygulamaları kullanmaya başladı.

Bu uygulamalar Whatsapp’ tan daha güvenilir midir ?

Telegram, Signal ve Bip uygulamaları uçtan uca şifreleme ile kişisel verilerin korunduğunu söylemektedir .Ancak Telegram uygulaması için  bütün verilerin  Rus İstihbaratı ile ya da verilerin sahibi kişilerin bulunduğu ülke ile paylaşmasını engelleyecek bir hukuk kuralı olmadığı gibi, evrensel insan hakları ilkelerine bağlılıkları da olmadığı düşünüldüğünde, WhatsApp uygulamasından daha güvenilir olduğunu söylememiz de  mümkün değildir.

Son olarak belirtmemiz gerekir ki ; teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak her geçen gün daha çok kullandığımız teknolojik araçlarda tüm kişisel verilerimiz depolanmakta ve Whatsapp’ın son sözleşmesinde olduğu gibi kullanıcı rızası alınarak ya da alınmayarak bu veriler paylaşılabilmektedir. Günümüz teknolojik çağında kişisel verilerimizin korunması pek de kolay olmayacaktır.

 
Etiketler: KİŞİSEL, VERİLERİN, PAYLAŞILMASI, VE, WHATSAPP, UYGULAMASININ, YENİ, , SÖZLEŞMESİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı