Yazı Detayı
03 Ocak 2021 - Pazar 23:16 Bu yazı 217 kez okundu
 
Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Arttıran ve Azaltan Faktörler: İkinci Bölüm
Prof. Dr. Ayça Fatma GÜLTEKİN (Sağlık Köşesi)
aycafgultekin@gmail.com
 
 

Geçen hafta başladığımız “Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Arttıran ve Azaltan Faktörleri” bu hafta da size aktarmaya devam edeceğim.

            Sigara ve alkol kullanımı pek çok kanserin nedeni olduğu gibi kalın bağırsak kanseri gelişiminde de rol alan önemli risk faktörleridir. Sigara içindeki karsinojenik maddeler genlerimizin yapısını bozarak kanser hücreleri oluşmasına neden olurlar. Benzer şekilde orta ve yüksek miktarlarda alınan alkolün de genlerimizin yapısını bozduğu ve kanser gelişimini tetiklediği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

            Şişmanlık,kalın bağırsak kanseri riskini arttıran bir diğer önemli risk faktörüdür. Şişmanlık (vücut kitle indeksi 25 kg/m2 büyük olması) veya obezite (vücut kitle indeksi 30 kg/m2büyük olması)vücudun savunma (immün) ve endokrin sistemlerinin düzgün çalışmasını engeller. Normal kilolu bireylerle karşılaştırıldığında şişman bireylerde 9, obez bireylerde 19 oranında kolorektal kanser gelişme riski artmaktadır.Obezite bağırsağımızda yaşayan yararlı bakterilerin sayısının azalmasına, bağırsaklardaki savunma mekanizmasının zayıflamasına ve karsinojen üreten bakterilerin sayısının artmasına neden olur.

            Monoton bir yaşam ve günlük aktivitenin az olması kalın bağırsak kanseri gelişme riskini arttırmaktadır. Uzun süre hareketsiz televizyon karşısında oturarak vakit geçirmek kalın bağırsak kanseri gelişme riskini 54 oranında arttırmaktadır. Buna karşılık düzenli fiziksel aktivite kalın bağırsak kanseri gelişme riskini azaltır. Fiziksel aktivite, vücutta hücre yenilenmesinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar, immün direncin artmasına yardımcı olur. Kandaki insülin miktarını düzenler ki insülin tümör hücrelerinin çoğalıp büyümesine neden olur. Ayrıca fiziksel aktivite bağırsak hareketlerini arttırarak daha sık ve düzenli dışkılama gerçekleşmesine yardımcı olur. Barsak hareketlerinin yavaş olması (haftada 3’ten az dışkılama) dışkıdaki karsinojenik maddelerin barsak duvarı ile temas süresinin artmasına neden olur.

            Kalın bağırsak kanserinden korunmak için önerilen egzersiz miktarı günlük 30-60 dakika arasında değişen orta veya ağır yoğunluktaki egzersizlerdir. Burada önemli olan düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmektir. Yapılacak olan egzersiz tipi ve miktarı, yaşa göre mümkünse bir uzman tarafından belirlenmelidir. Tempolu yürüyüş, koşu, bisiklete binmek, yüzmek, pilates ve yoga önerilen fiziksel aktiviteler arasında yer alır. Düzenli fiziksel aktivite vücudumuzda bulunan doğal mutluluk hormonu olan serotonin miktarını da arttırarak depresyon gelişme riskini azaltır. Depresyon, üzüntü, endişe ve kaygı gibi psikolojik stres yaratan durumlar vücudun savunma mekanizmalarını bozarak kalın bağırsak kanseri gelişme riskini arttırır. Düzenli fiziksel aktivite sağlıklı kiloda kalmanızı sağlar. Unutmayın ki insan vücudu, kaslarımız ve iskelet sistemimiz, hareket etmek için yaratılmıştır, bu yüzden düzenli egzersizi hayatınızdan eksik etmemelisiniz.

            Kalın bağırsak kanserinden korunmak ve sağlıklı kalmak için, hareketi, bol su içmeyi ve ölçüyü kaçırmadan beslenmeyi unutmayın diyorum. Peygamber Efendimizin (S.A.V) sünneti olan sofradan aç kalkmayı alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederek, yeni yıla sağlıkla, sıhhatle ve sevdiklerinizle huzur ve mutlulukla girmenizi diliyorum.  Sağlıkla kalın.

 
Etiketler: Kalın, Bağırsak, Kanseri, Riskini, Arttıran, ve, Azaltan, Faktörler:, İkinci, Bölüm,
Yorumlar
Haber Yazılımı