Haber Detayı
10 Temmuz 2014 - Perşembe 13:36 Bu haber 1183 kez okundu
 
TATİL ÖNCESİ HASSAS MECLİS
Tatile girmeden önce 7 Temmuz 2014’te toplanan Kozlu Belediye Meclisi’nde görüşülen 25 gündem ve 2 gündem dışı maddeler arasında sonuçları kamuoyu tarafından merakla takip edilen hassas konular vardı!
Gündem Haberi
TATİL ÖNCESİ HASSAS MECLİS

*Yeşil alanlar imara açılacak!

*Kozlu-Abaz için yeniden İmar Revizyon planı hazırlanacak!

*Belediyenin taşınmaz mallarını ipotek vermesi için başkan meclisten yetki istedi!

*Revizyon imar harçları yeniden belirlenecek!

*Ticari araçlara yaş sınırlaması getiriliyor!

*Kofder’e gelir sağlamak için büfe verilecek!

*Belediyenin geçmiş dönemini inceleyecek (son 10 yıl) inceleme komisyonu kurulacak!

 

Kozlu Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısının birinci oturumu 7 Temmuz 2014 günü saat 14:00’da Kozlu Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Kozlu Belediye Meclisi 7 Temmuz’daki oturumunda 25 gündem maddesinin yanı sıra, 2 gündem dışı madde olmak üzere toplam 27 gündem maddesi görüşmek üzere toplandı.

Açılış öncesi yapılan yoklamada AKP grubu üyeleri toplantıya eksiksiz olarak katılırken, CHP grubundan mazeret beyan eden Bekir Atalay ve Hüdai Dökmeci oturuma katılmadıkları gözlendi.

Meclis toplantısına gündem maddelerinden daha çok başkan Ertan Şahin’in CHP’li Meclis üyeleri ile girdiği karşılıklı diyaloglar damgasını vurdu.

CHP’li meclis üyelerinden Behçet Kemal Danış’ın bir önceki meclis toplantısında yaşanan çirkin olayların bir daha yaşanmaması yönündeki temennisine karşılık, Ertan Şahin kendi haklılığını ispat etmeye çalışırcasına, yaşananların sorumlusunun Hüdai Dökmeci’nin tutum ve davranışları olduğunu ve yaşananlardan dolayı pişmanlık duymadığını ifade eden bir konuşma yaptı.

Şahin; 3 Aylık bir belediye başkanı olarak makam aracımın kurşunlanmasını gerektiren bir icraatım olmadı

Makam aracının kurşunlanması olayına da değinen Şahin, bunun ilk olmadığını, kendisinden önceki Belediye Başkanlarının da benzer saldırılara maruz kaldığını, ifade ederek olayı İçişleri Bakanlığına kadar taşıdığını ve sorumlularından hesap sorulması için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

3 aylık bir belediye başkanı olarak böyle bir saldırıyı hak edecek bir icraatı olmadığını dile getiren Şahin, basında yer aldığı gibi söz vermesinin normal olduğunu, siyaset yaptığını, siyasetçinin çeşitli konularda çeşitli sözler verebileceğini söyledi.

 

Danış; Birçok insanı yerinden ettin, işiyle ekmeğiyle oynadın. Sana yakışmıyor!  Hani parti rozetini çıkartmıştın?

CHP’li Meclis üyesi Behçet Kemal Danış’ın başkan Şahin’in Karadeniz kökenli ve CHP’li belediye çalışanlarına yönelik partizanca uygulamalarını eleştirmesi üzerine, Şahin; ‘Çalışmayan, yatarak maaş almak isteyenlerin yerini değiştirdim. Benim takdirimdir. Şantiyede çalışacak adama ihtiyacım var. Değirmenağzı’nda yatacak adama değil!’ şeklinde cevap verdi.

Şahin Belediyede 206 taşeron işçisinin bulunduğunu, bunlardan 53 kişisini işten çıkarmalarına rağmen, belediye işlerinde olumlu yada olumsuz bir farklılık oluşmadığını da dile getirdi.

Danış; Madem öyle, hiç işe gitmeden maaş alan, ya da başka işlerde kullanılan taşeron işçilerine de çözüm bul!

Bunun üzerine CHP’li Behçet Kemal Danış yeniden söz alarak, başkan Şahin’den  taşeron şirkette çalışıyor görünerek maaş alan, ancak hiç işe gitmediği, başka işlerde kullanıldığı Kozlu’da herkes tarafından bilinen  taşeron çalışanlarının durumuna da çözüm bulmasını istedi.

Arada bir gündem maddeleri görüşülerek, oylandı ve ilgili komisyonlara sevk edildi.

CHP grubu üyeleri İmar komisyonunda partilerini temsil eden üyenin bulunmayışından dolayı, aldıkları grup kararı gereğince İmar ile ilgili tüm gündem maddelerine red oyu kullandılar.

CHP’lilerin imarla ilgili maddelere red oyu verdiğini gören Şahin, CHP’lilerin maddelerle ilgili açıklama yapılması talebine; ‘İmarla ilgili maddelere nasılsa hepsine red oyu vereceksiniz. Açıklama yapılmasına gerek yok. Merak eden gider İmar komisyonundan bilgi ister’ diyerek imarla ilgili konularda açıklama yaptırmadı.

CHP’lilerin verdikleri red oylarına bir tepki de İmar Komisyonu Başkanı Tahsin Karaarslan’dan geldi.

Karaarslan imar komisyonuna yeşil alandan imara açılması talebi ile gelen ve İmar Komuisyonu tarafından uygun görülmeyen talebe CHP’lilerin red oyu vermelerini ‘Yani siz bu tavrınızla bizim yeşil alan, imara açmayalım dediğimiz yer için açılsın dediniz. Bunun farkında mısınız?’ diyerek  tepkisini gösterdi.

Asıl can alıcı konular gündem dışı maddelerde gizliydi !!!

Şahin, yeşil alanların imara açılması ve taşınmazların iller bankasına ipotek verilmesi için Meclisten yetki istedi.

Şahin belediyenin şu an tam bir çıkmaz içerisinde olduğunu, bundan kurtulmak için çözüm yolu aradıklarını belirterek şunları söyledi;

‘Belediyenin bütün borcu 115 milyon (trilyon)TL.Bunun 78 milyonu (trilyonu) İller bankasına.

Belediyelerin çoğunun durumu kötü ama bizim durumumuzda olan Belediye yok!

9 Aydır belediyeye iller bankasından gelen para 0 TL!

312 taşınmazımızın tamamında haciz var!

Bizden önce İller Bankasından teminat mektubu alınarak 5 özel bankadan krediler çekilmiş.

İller Bankası yeşil alanları teminat olarak kabul etmiyor.

Yeşil alanları imara açarak teminat olarak vereceğiz!

Taşınmazlarımızı yeniden değerleme yaparak teminat olarak vereceğiz. Böylece iller bankası gelirlerimizi serbest bırakacak.

35 taşınmazımızı yeniden değerleme yaparak vergi dairesi haczini kaldırdık. Vergi dairesine yaklaşık 5.5 milyon (trilyon) TL borç var.

Aynı şekilde SSK hacizlerini kaldırdık.

Şahısların alacaklarından kaynaklanan hacizleri de görüşerek kaldırdık.’dedi.

İnceleme komisyonu kurulması ile ilgili gündem maddesi basına kapalı olarak görüşüldü! 

Kaynak: (BKH) - Batı Karadeniz Haber (BKH) Editör:
Etiketler: Tatile, girmeden, önce, 7, Temmuz, 2014’te, toplanan, Kozlu, Belediye, Meclisi’n
Yorumlar
Haber Yazılımı