Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 19:40 Bu haber 7327 kez okundu
 
Prof.Dr.Şenay Özdolap: İlk Raundu Kazandık!
Yeni Koronavirüs (Covid-19) Pandemisi Bilgilendirme Toplantısı Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Kampüsünde Gerçekleştirildi
Sağlık Haberi
Prof.Dr.Şenay Özdolap: İlk Raundu Kazandık!

Dünyanın ana gündem maddesi haline gelen Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında, ülkemizde ve bölgemizde gelinen son durumun değerlendirmesini yapmak üzere Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 21 Mayıs Perşembe günü, Şebnem Kargı Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıya, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haktan Özaçmak, Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban,   sağlık personeli ve basın mensupları katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Mustafa Çufalı, salgın sürecinde Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında başarılı bir performans sergilediğini belirterek, Covid-19’la mücadeleden daha az zararla çıkılacağını ümit ettiğini söyledi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesinin, salgınının ülkemizde görüldüğü ilk günden bugüne, salgınla mücadelede önemli bir merkez haline geldiğinin altını çizen Rektör Çufalı, ülke olarak bu olumsuz sürecin en kısa sürede atlatılması temennisinde bulundu. Tüm vatandaşlara tedbiri elden bırakmamaları çağrısında bulunan Prof. Dr. Çufalı, vatandaşların ve basın mensuplarının yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı’nı tebrik etti.

“Son İki Gündür Pozitif Vaka Yok”

Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özdolap toplantıda, Covid-19 pandemisiyle mücadelede 21 Mayıs 2020 tarihine kadar yürütülen çalışmalara ilişkin son verileri basın mensuplarıyla paylaştı. Özdolap, son haftalarda daha umut verici veriler elde ettiklerini ve son iki gündür ilimiz genelinde pozitif vaka bulunmadığı bilgisini aktardı.

İlimizde Sağlık Bakanlığı'nca yetkilendirilen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi COVID Tanı Laboratuvarında bugüne kadar toplamda 11 bin 252 test yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Şenay Özdolap, bu testlerin 2580’inin üniversite hastanesine, 7368’inin Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'ne, 1304’ünün ise Bartın İl Sağlık Müdürlüğü'ne ait olduğunu söyledi. 4 plazma bağışçısından 4 hastaya uygulanan plazma tedavisinin 3 tanesinde başarılı olunduğunu ifade eden Prof. Dr. Özdolap, salgınla mücadelede plazma ve kan bağışının önemine bir kez daha vurgu yaptı.

“Covid-19’a Karşı Savaşa Hazırlanan Bir Ordu Gibiyiz”

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi olarak tüm sağlık personeli birlikte, Covid-19 pandemisiyle mücadele sürecinde, adeta savaşa hazırlık yapan bir ordu gibi fedakarca çalıştıklarını vurgulayan Özdolap, bu zorlu süreci üniversite olarak başarıyla yönettiklerini, aynı zamanda bine yakın ameliyat gerçekleştirerek, Covid-19 vakaları dışındaki diğer hastaların da tedavilerini bu süreçte aksatmadan başarılı bir şekilde sürdürdüklerini belirtti. Sosyal mesafe kuralına, maske kullanmanın gerekliliğine dikkat çeken Prof. Dr. Şenay Özdolap, Ramazan Bayramı ve sonraki süreçte de bu kurallara uymanın önemine değindi.

Kaynak: (BKH) - Batı Karadeniz Haber (BKH) Editör:
Etiketler: Prof.Dr.Şenay, Özdolap:, İlk, Raundu, Kazandık!,
Yorumlar
Haber Yazılımı