Haber Detayı
05 Haziran 2014 - Perşembe 13:02 Bu haber 582 kez okundu
 
KARŞILIKLI KINAMALAR DEVAM EDİYOR!
ZGC Başkanı Derya Akbıyık, KGD’yi kınadı ve KGD Başkanı Osman Sav’ı Eleştirdi.
Gündem Haberi
KARŞILIKLI KINAMALAR DEVAM EDİYOR!

ZGC Başkanı Derya Akbıyık’ın Divan Başkanlığını yaptığı,31 Mayıs 2014 tarihinde, gerçekleştirilen ve çıkan tartışmalar sonucu kongre salonuna güvenlik güçlerinin çağırılarak, kongre üyesi olmayanların salon dışarısına çıkartıldığı olaylı Ereğli Gazeteciler Derneği (EGD) olağan genel kurulu sonrası basın camiasında sular bir türlü durulmak bilmiyor.

Mevcut Başkan İ. Necati Günay ile Şafak Erel’in yarıştığı kongrede71 üye oy kullanmış, , 2 oy geçersiz sayılırken, 38 oy alan İ.Necati Günay, 31 oy alan Şafak Erel’in karşısında yeniden EGD Başkanlığına seçilmişti.

Kongrede Divan Başkanlığı yapan ZGC Başkanı Derya Akbıyık’a kongrede sergilediği tutumdan dolayı kongre sonrasında da Ereğli basınından ağır eleştiriler gelirken, en ağır eleştiriyi Zonguldak’taki Karaelmas Gazeteciler Derneği yapmış, dernek başkanı Osman Sav, Akbıyık’ı çok ağır sözlerle itham eden bir kınama bildirisi yayınlamıştı.

ZGC Başkanı Derya Akbıyık hemen ardından bir bildiri yayınlayarak, kendisine karşı yöneltilen eleştirilere açıklık getirdi ve KGD’yi kamuoyunu yanıltmaya çalışmakla suçlayarak, mesleğe katkıları tartışılır bir dernek olmakla eleştirdi.

Akbıyık yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;  Zonguldak il merkezinde gazetecilik örgütü olarak faaliyet gösteren Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD)camiamızı hedef alan açıklamalarda bulunmuştur.

KGD denen dernek’ in gazetecilik mesleğine katkıları uzun süredir tartışılmaktadır.

Başkanının gazetecilik mesleğinden ayrıldığı, iş kolu olarak bir odada görev yaptığını hem biz hem de kamuoyu bilmektedir.

Gelinen noktada geçmiş zamanlarda da bu dernek bizim örgütümüzü zaman zaman geçerliliği olmayan şekillerde hedef alan açıklamalarda bulunmuştur.

EGD genel kurulunda ZGC Başkanı her iki adayın ve genel kurul üyelerinin tümünün oyunu alarak divan başkanlığı görevine getirilmiştir.

Divan heyeti seçiminden sonra başlayan genel kurulda, gündeme dair maddeler sırası ile görüşülürken, beşinci madde sonunda ,divana önerge verilerek, ihraç edilen gazetecilerin tekrar üyeliğe alınması ve seçimde oy kullanılması talep edilmiştir.

Divan tarafından yapılan uzun müzakereler sonucu, ihraç edilen üyelerin önergesinin gündeme alınması oylanmıştır.

Bu oylamada ise ihraç edilen üyelerin seçimde oy kullanamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Bu esnada yaşanan kargaşada divan heyetine saldırılar gerçekleşmiştir.

Önerge oylamasında delegelerin arasında yer alan bazı meslektaşlarımız ve misafirlerimizin delegelerin yanından ayrılmaları söylenerek, sayımın adil olması için çaba ve gayret gösterilmiştir.

Tüm iyi niyet çabalarımıza rağmen, kargaşanın büyümesi, salonun tamamen işgal edilmesi, hatta divan heyetinden bir arkadaşımıza yumruklu saldırıda bulunulması sonucu, genel kurulun sağlıklı bir şekilde yapılamayacağı görülmüştür.

Divan’a çağırdığımız iki başkan adayına, seçimin bu şartlarda yapılamayacağını ve genel kurulun iptal edilme olasılığını ayrıntıları ile anlatılmış, tüm bu aşamalarda her şeyin en iyi şekilde ve huzurlu olmasına da gayret edilmiştir.

İlk yapılan sayımda ortalık karışmış,  itirazlar ve sesli bağrışmaların ardından zaman zamanda şiddet yaşanmıştır.

Sonuç itibarı ile divan heyeti olarak yapılan mütalaa ve başkan adaylarının oluru ile yaka kartı olmayanların dışarı çıkarılması ve huzurun sağlanması için güvenlik güçlerini davet edilmiştir.

Bunun sonucu kongre sağlıklı bir şekilde tamamlanmıştır.

Burada şunu açıklamakta fayda görüyoruz.

Divana verilen, ihraç edilen üyelerin tekrar üyeliğe alınması ile ilgili önerge verilmesi sırasında ihraç edilmiş 15 üyenin sadece üçte biri salonda yer almıştır.

Ayrıca EGD’ye hiç üye olmamış isimlerinde ihraç edildi gibi gösterilmesi, önerge sahiplerinin hezeyanını göstermiştir.

Bir önceki genel kurulda bu ihraç edilen üyelerin durumu gündeme gelmiş ve bazı kararlar alınmış olmasına rağmen bu arkadaşlarımızın uzun süren bir süreçte herhangi bir girişimde bulunmayıp bu genel kurul gününü hedef almaları ve ona göre hazırlık yapmalarını tarafımızdan kamuoyunun takdirine bırakılmıştır.

Kongre sağlıklı bir şekilde tamamlanmıştır.

ZGC olarak, ilçe dernekleri Ereğli, Alaplı, Çaycuma ve Devrek ile hem protokolümüz, hem de işbirliğimiz mevcuttur.

Onun için ilçe dernekleri ile ZGC bir bütünlük içermektedir. 

 KGD DENEN DERNEK! KAMUOYUNU YANILTMAKTADIR

Zonguldak il merkezinde hasbelkader faaliyette bulunan Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafımıza yaptığı açıklamada kamuoyunu yanıltmaktadır. Divan kurulu başkanlarının asli görevi genel kurulun huzur ve adalet içerisinde tamamlanmasını sağlamak olduğunu ifade etmişler. Doğru söze diyeceğimiz yoktur.

Tarafımızdan adalet ve güveni sağlayarak, kongrenin sağlıklı yapılması için gerekli önlemler alınmak  zorunda kalınmıştır.

Bunun için çok mücadele edilmiştir.

Ama bazı şartlanmış kişilerin divana sözlü hakaret ve yumruk atmaya kadar cüret etme girişimleri ile provokatörlük içerisinde olan bazı şahısların genel kurulu sabote etmelerine seyirci kalınmamıştır.

Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin anlayışı, kötü ve art niyetten yana olabilir.

Ancak Cemiyet  olarak bizim anlayışımızda böyle bir düşünce asla yoktur.

BİK YARDIMLARI ZGC HAKKIDIR

Basın İlan Kurumundan her yıl gazeteci cemiyetlerine ve derneklerine verilen yardım ile ilgili yapılan çalışmalar, ZGC tarafından desteklenip, Ankara merkezli Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından olgunlaştırılıp, BİK genel kurulunda üç yıl önce yasal olarak yönetmelikle çıkarılması mücadelesi verilmiştir. Bu hak cemiyetin en doğal hakkıdır. Bu sene yapılan başvuruda ise Zonguldak’tan bir tek ZGC yer almıştır. Bu yardımların daha artırılmasının takipçisiyiz.  

KARA LEKE SAHİBİNE AİTTİR

Hakkın ve adaletin yerine gelmesi için gayret gösteren bizleri   Zonguldak gazetecilik tarihine ‘Kara bir leke’ olarak göstermeye çalışan ayrıca, bu kongreyi provokede etmek için elinden geleni yapan  divana saldıran, meslektaşına yumruk atan ve hakaret eden, kişilere sahip çıkmakla asıl Karaelmas Gazeteciler Derneği Zonguldak gazetecilik tarihinde ‘KARA BİR LEKE’ olarak yerinizi almıştır.

Bu leke artık sözü geçen bu derneğe yapışmıştır. Bunu bizler kadar kamuoyu da bilmektedir.

Zonguldak’ta 2003 yılından beri dernek olarak faaliyette bulunan KGD hakkında kamu oyunu şu hususlarda da bilgilendirme mecburiyeti doğmuştur ki  KGD’ den son bir yılda, İl merkezi 15, Çaycuma 10, Ereğli ilçemiz 5 olmak üzere toplamda 30 üye istifa etmiştir.

Bu istifaların birer orijinal örneği tarafımızda mevcuttur.

KGD bu istifalara gerekeni yapmamıştır. Sitesinden istifa edenlerin fotoğraflarını kaldırmamıştır. Bu hususlar da gerekirse tarafımızdan açıklanacaktır.

KGD başkanı bugün için faal gazeteci değildir. Sarı Basın Kartı iptal edilmiştir. Geçmişte gazeteciliğe yaptığı olumsuz katkılar onu bugün ki  durumuna  sürüklemiştir. Biz kendisini bu deklarasyonla son kez uyararak artık başka iş kollarında yer almasını tavsiye etmekle gazetecilik mesleğinden de uzak durmasının  kendisi için  daha hayırlı olacağını samimiyetle ifade ederiz.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti olarak objektiflikten uzak kınama yapan KGD’ yi konuları saptırdığı, kamuoyunu yanlış yönlendirme gayretinden dolayı yasal haklarımız saklı kalmak koşuluyla kınıyoruz. ’dedi (BKH)

Kaynak: (BKH) - Batı Karadeniz Haber (BKH) Editör:
Etiketler: ZGC, Başkanı, Derya, Akbıyık, KGD’yi, kınadı, KGD, Başkanı, Osman, Sav’ı, Eleşti
Yorumlar
Haber Yazılımı