Haber Detayı
06 Kasım 2020 - Cuma 13:46 Bu haber 17618 kez okundu
 
Dere ıslahını Zonguldak’ın gündeminden çıkaracağız
Zonguldak Belediye Meclisinin Kasım ayı birinci oturumu Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan başkanlığında yapıldı.
Zonguldak Haberi
Dere ıslahını Zonguldak’ın gündeminden çıkaracağız

Zonguldak Belediye Nikah salonunda yapılan toplantıya, belediye meclis üyeleri, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mükerrem  Ayçiçek ve yönetim kurulu üyeleri, birçok mahalle muhtarı katıldı.
Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda 6 madde görüşüldü. Açılış ve yoklamanın ardından Belediye Başkanı Ömer Selim Alan İzmir’de meydana gelen deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken, depremde yaralanan vatandaşlara da geçmiş olsun temennisinde bulundu.
Gündem maddelerine geçmeden önce CHP’li Turgut Aydın dere ıslahı, halk otobüsleri ve kentsel dönüşümle ilgili bir soru sordu.
Aydın’ın soruları üzerine konuşan Belediye Başkanı Alan, yaptığı açıklamada, özellikle kent merkezindeki dayanıksız binalarla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile görüşme yaptıklarını, bu konuda gerekli çalışmaları başlatacaklarını belirterek şöyle dedi.
“Şubat ayında konuşmuştuk. Bir deprem anında Zonguldak ne kadar hazırız, bununla mücadele noktasında, gerekli çalışmaları yapıyor muyuz noktasında o gün bugündür devam ediyoruz. Özellikle, çarşı merkezinde bulunan ve dayanıksız olduğunu tahmin ettiğimiz binalarla ilgili ki, bunun başında da Merkez çarşısı geliyor ne yazık ki. Çalışmalarımızı yaptık hatta 2 hafta önce de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’ne bağlı uzman arkadaşlarımız gelerek bir incelemede bulundular. Hem Merkez çarşısı ile ilgili hem köprü ile ilgili tabi ne yazık ki bu tip acıları yaşadığımız zaman ister istemez daha da duyarlı oluyoruz, ama biz başından beri bu duyarlılığı gösteriyoruz.
Şehir merkezinde uzun yıllar önce yapılan ve bizlerin de en asli görevimiz Belediye olarak dayanıksız olduğunu düşündüğümüz yapılara müdahale etmemizi gerekiyor. Bunu çok yakın zamanda canlı yaşadık. Yaklaşık 17-18 binada yıkım meydana geldi ve bunların gördüğümüz kadarı ile basından takip ettiğimiz kadarı ile 1-2 tanesinin zaten yıkım kararı olduğu, depreme dayanıksız olduğu ne yazık ki her hangi bir tedbir ya da bir yaptırım uygulanmadığı için ne yazık ki can kayıpları yaşıyoruz.  Biz de bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz. O konuda Zonguldak’ımızın gönlü ferah olsun. O yüzden de çok hassas bir şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Zonguldak’taki, Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’müzle beraber çalışıyoruz. Bu ay için de zaten gündeme getiririz, bütün partilerin meclis gruplarıyla beraber paylaşırız, istişare ederiz bu konuda zaten hep birlikte hareket etmek zorundayız.
 
DERE ISLAHININ İLK ETABINDAN 
BAHSEDİYORUZ
İkinci olarak dere ıslahı şimdi dere ıslahı ilk etabından bahsediyoruz. Çaydamar tarafından Gar’ın karşısındaki köprüden bu tarafa, bir de Merkez atölyesi karşısındaki köprüden bu tarafa yaklaşık bin 700 metre DSİ’nin yaptığı bir proje var. Bu birinci etap, inşallah bir dahaki sene de ikinci etabı 2021 yılı yatırım bütçesine koyulması için vekillerimizle beraber Zonguldak Belediyesi olarak girişimlerde bulunacağız ve 3 etapta inşallah Zonguldak’ta dere ıslahı diye bir sorun bırakmayacağız. Ama bu dere ıslahını yaparken, özellikle taşkın dere konumunda olan deremizin rusubatların işte diğer aşırı yağışlarda getirdiklerini tersipbendleri ile seddelerle şehrimizin içine girmeden orada kontrol altına almak gerekiyor.
Zonguldak olarak biz çok yıllar önce aşmamız gerekiyordu ki, şu an çok farklı şeyler konuşmamız gerekiyordu ama geç kalınmış da olsa inşallah dere ıslahını 2-3 sene içinde Zonguldak’ın gündeminden çıkaracağız”
 
SAHİL PROJESİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
“Sahil projesi ile ilgili malumunuz Mayıs sonunda yer teslimi yapılmıştı. O gün bu gündür arkadaşlarımız, yüklenici firma elinden geldiği kadar TOKİ’nin ve bizlerin gözetiminde çalışmalarını sürdürüyor”
 
“TOPLU TAŞIMA İHALESİNİ YAPTIK”
“Toplu taşıma ile ilgili ihaleyi yaptık biliyorsunuz. Biz Başkanlık makamı olarak da imzayı attık. Zonguldak’ımıza hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah en kısa zamanda sözleşmeyi de imzaladıktan sonra firma araçları, işte yapması gereken kati teminat yatırılmasından tutun da, yasal işlemlerini yerine getirecek ve biz diyoruz ki, bir an evvel artık toplu taşımada vatandaşlarımızın mağduriyetlerini ortadan kaldıralım,  araçlarla beraber bir an önce vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. Hayırlı olsun diyelim Zonguldak’ımıza inşallah sorun yaşamayacağız. Biz Cuma günü itibari ile ihaleyi onayladık. Bundan sonra dediğim gibi yasal süreç işliyor, inşallah sözleşmeyi de imzalandıktan sonra arkadaşlar da şartları yerine getirir yüklenici firma en kısa zamanda sorunsuz bir şekilde toplu taşıma işlerine başlamış oluruz”
Belediye Başkanı Ömer selim Alan yaptığı açıklamaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 2-3 ve 4’ncü maddeleri oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken, gündemin 5. Maddesi Trafik komisyonuna, 6. Madde ise İmar Komisyonuna havale edildi.
Gündemde başka bir madde bulunmayan Belediye Meclis toplantısının Kasım dönemi ikinci toplantısı bütçe görüşmeleri nedeniyle uzun süreceği için 17 Kasım 2020 Salı günü sabah saat 10.00’da başlayıp, öğleden sonra da devam etmesi önerisi oy birliği ile kabul edildi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Dere, ıslahını, Zonguldak’ın, gündeminden, çıkaracağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı