Sitenin sağında bir giydirme reklam

ÇOCUĞA YENİ EŞİN SOYADI VERİLEBİLİR Mİ?

MAKALELER 21.01.2021 - 12:32, Güncelleme: 21.02.2023 - 15:12 8488+ kez okundu.
 

ÇOCUĞA YENİ EŞİN SOYADI VERİLEBİLİR Mİ?

Evlilik birliği içinde doğan çocuğun soyadı Türk Medeni Kanunu 321. maddesinde açıkça belirtildiği gibi ailenin soyadıdır. Burada kastedilen TMK 187. Maddesinde yer alan kadının evlenmekle birlikte kocasının soyadını taşımasıdır. Yine  bu maddede belirtildiği gibi kadın  kendi bekarlık soyadını da eşinin soyadından önce kullanma hakkına sahiptir.  Çift soyadı taşıma durumu kadın için geçerli olabilmekte ; evlilik birliğinde doğan çocuk için sadece aile soyadı olan babanın soyadını taşıması söz konusudur.   MAKALENİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...
Evlilik birliği içinde doğan çocuğun soyadı Türk Medeni Kanunu 321. maddesinde açıkça belirtildiği gibi ailenin soyadıdır.
Burada kastedilen TMK 187. Maddesinde yer alan kadının evlenmekle birlikte kocasının soyadını taşımasıdır. Yine  bu maddede belirtildiği gibi kadın  kendi bekarlık soyadını da eşinin soyadından önce kullanma hakkına sahiptir. 
Çift soyadı taşıma durumu kadın için geçerli olabilmekte ; evlilik birliğinde doğan çocuk için sadece aile soyadı olan babanın soyadını taşıması söz konusudur.
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve batikaradenizhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.