Haber Detayı
05 Temmuz 2014 - Cumartesi 14:53 Bu haber 1129 kez okundu
 
ÇAYCUMA'DA YENİ BELEDİYE HİZMET BİNASININ YERİ KESİNLEŞTİ
Belediye meclisinin kararıyla Paşa Center’in karşısındaki atıl bina yeni hizmet binası olarak kabul edildi.
Çaycuma Haberi
ÇAYCUMA'DA YENİ BELEDİYE HİZMET BİNASININ YERİ KESİNLEŞTİ

ÇAYCUMA'YA YENİ BELEDİYE BİNASI GELİYOR

(FOTOĞRAFLI)

SELAHATTİN ADIGÜZEL
ZONGULDAK (İHA) - Çaycuma Belediye Meclisi, belediye başkanı Bülent Kantarcı başkanlığında Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, yapılması planlanan yeni belediye binasının yeri de kesinleşti.
Başkan Kantarcı meclis toplantısında belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi. Göreve 3 ay gibi bir süre önce başladığını hatırlatan Kantarcı, "Çaycuma halkına verdiğimiz hizmetleri kesintisiz ve yüksek bir trendle yapmaya devam ediyoruz. Belediyenin yapılanması konusunda da olumlu gelişmeler var. Bu konuda genel olarak memnuniyetimi ifade ediyorum. Belediye meclisindeki değerli arkadaşlarım ve belediye personeline, aynı zamanda yaptığımız çalışmaları ilgi ile izleyen, fikirlerini beyan eden hatta şikayetlerini dahi söyleyenlere bütün herkese buradan sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bildiğiniz gibi dilekler, şikayetler Beyaz masamız sayesinde yerinde ulaşmaya başladı. Kurumlaşma anlamında kısa zamanda mesafeler kat ettik. Çaycuma’mıza hizmetleri artırarak devam ettirmek istiyoruz. Başarılı olarak çalışıyoruz.”

BELEDİYEYE YENİ ARAÇ ALIMI
Başkan Kantarcı’nın açılış konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 3. Maddesinde Belediye Meclisinin 07.05.2014 tarih ve 37 sayılı kararında minibüs alımı olarak belirtilen işin veya çok amaçlı otomobil alımı olarak değiştirilmesinin görüşülmesi görüşüldü. Madde oy birliğiyle kabul edildi. Belediyenin defin hizmetleri dolayısıyla cenaze aracı alımasının gündemde olduğunu söyleyen Kantarcı, "Ben seçim döneminde dile getirmiştim, aslında modern anlamda bir cenaze aracımız var. Cenaze hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve bir tane aracımız olmasına rağmen başka bir cenaze hizmeti çıkınca gönderemiyoruz. Onun için bir zorluk var. Uzun tip değil törensel ve modern bir cenaze aracının alınması görüşünü dile getirdik” dedi. Konu oy birliğiyle kabul edildi.

SEKA ÇAY BAHÇESİNİ BELEDİYE İŞLETECEK
Gündemin 5. maddesinde ise belediye sosyal tesisleri bünyesinde bulunan çay bahçesinin belediye tarafından işletilmesi konusu görüşüldü. Başkan Kantarcı konu hakkında, “Geçen yıl ihaleye çıktı, bir firma aldı. Geçen yılkinin aksine bu yıl düşük fiyat teklifi verildi. Bizde ihaleyi iptal etme durumunda kaldık. Yaz mevsimi yaklaştıkça buranın zorunlu olarak işletilmesi konusunda halktan talep geldi. Gelen talebinde haklı görünce ister istemez biz de belediye olarak işletmek üzere bir karar alınması uygun gördük. Dolayısıyla bir çay bahçesini işletmek demek, vergi ile ilgili olarak da yükümlülükler de getirmektedir. Çay bahçesinin belediye olarak çalıştırılmasını ve işletilmesini düşünüyoruz. Burayı sezonluk değil yıl boyu olarak halkımıza işletmek istiyoruz" yorumunda bulundu. İlgili madde oy çoğunluğuyla kabul edildi.

YENİ BELEDİYE HİZMET BİNASININ YERİ KESİNLEŞTİ
Hizmet binası olarak kullanılacak yer ile ilgili olarak yapılan ankete ait sonuçların görüşüldü. Belediyenin internet üzerinden yaptırdığı anket ve sandık bazında yaptırdığı anket sonuçları meclis üyeleri tarafından değerlendirildi. Çaycuma halkına yeni bir belediye binası kazandırmak konusunda bir vaadi olduğunu ifade eden Başkan Kantarcı, "Öncelikle belediye binası yapımında dikkat edilecek konu belediyenin potansiyel anlamda elinde bulunan ve değerlendirilmesine yönelik yapılar olmuştur. Bu konuyla ilgili olarak ilk olarak internette bir anket yaptık. 4 seçenek sunduk. Bunlardan bir tanesi rahmetli Metin Yurtbay tarafından yapılan Paşa Center’in karşısında olan ve iskelet halinde bekleyen yapı, bir diğeri Seka Sosyal Tesisleri içerisinde olan sosyal binanın restore edilmesi, diğer üçüncü seçenek görev yaptığımız ve çalıştığımız bina ve vatandaşlarımıza önerdiğiniz yeni bir yere yeni bir bina seçeneği sunduk. İnternette yapılan ankette sonuç Paşa Center’in karşısında bulunan bina ile sosyal bina olarak çıktı. Bununla yetinmedik bir oy sandığı yaptık ve vatandaşlarımızın isimlerini alarak herkese oy kullandırdık. İnternet ortamında 674 kişi den yüzde 41.8’i Paşa Center’in karşısında olan bina, yüzde 37.8’si ise sosyal bina, yüzde 10 yeni alana yeni bir bina, yüzde 9.8 ise mevcut bina olarak çıktı. Sandıktan çıkan 2 bin 819 oydan bin 667’si yani yüzde 60’ı iskelet halinde olan bina, yüzde 18 mevcut bina, yüzde 18 Seka Sosyal bina, yüzde 4 ise yeni alana yeni bir bina olarak çıktı. Bu bina yıllardır konuşulan ve Çaycuma’nın gündeminde olan bir konudur. Sizler de özgür iradenizle grup kararı almadan bu konuyu değerlendirip seçiminizi yapmalısınız” dedi. Grup kararı alınmadan yapılan gizli oylama, açık tasnifte Paşa Center’in karşısındaki atıl bina 11 oy, Seka Sosyal bina 4 oy, yeni yere yeni bina 1 oy çıktı. Belediye meclisinin kararıyla Paşa Center’in karşısındaki atıl bina yeni hizmet binası olarak kabul edildi. Anket sonuçlarıyla örtüşen belediye meclisindeki seçim sonucu alkışlandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, meclisinin, kararıyla, Paşa, Center’in, karşısındaki, atıl, bina, yeni
Yorumlar
Haber Yazılımı