Haber Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 21:32 Bu haber 3886 kez okundu
 
ATAMIZI ANDIK
Ülkemizin Kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikal edişinin 82’nci yıldönümünde Kozlu İlçesi’nde de törenle anıldı
Gündem Haberi
ATAMIZI ANDIK

Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi ve Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saatler 09.05’i gösterdiğinde iki dakikalık saygı duruşuyla ilçede hayat durdu. Saygı duruşunun akabinde izciler tarafından ay yıldızlı şanlı bayrağımız yarıya indirilirken törene katılanlar hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı okudu.
Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, Kozlu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz ve bazı meclis üyeleri, Kozlu İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Fatih Çalıbaşı, Kozlu İlçe Emniyet Müdürü Kemal Adır, Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur Gök, AK Parti Kozlu İlçe Başkanı Ünver Taşkın, CHP Kozlu İlçe Başkanı Seyfettin Ceylan, MHP Kozlu İlçe Başkanı Muhammet Özdemir, İYİ Parti Kozlu İlçe Yönetim Kurulu, gazi ve şehit yakınları, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Kocatepe İlkokulu Müdürü Cevdet Gören yaptı.
 
“ATATÜRK’Ü ANLATMAYA
KELİMELER YETMEZ”
Atatürk’ü anlatmanın ve yüceliğini tanımlamaya kelimelerin gücünün yetmeyeceğine dikkat çeken Gören, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 82. yılındayız. 10 Kasımların, Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür. Bu meyanda Atamızın bize ve ülkemize kazandırdıklarının mutluluğunu taşırken, o nu kaybetmenin hüznü ile yeni bir 10 Kasım’ı yaşıyoruz. Yüce Atatürk’ün ölümünün 82. yıldönümünde her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da O’nu yine sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.
Mustafa Kemal Atatürk, Türk devletinin ulaşması gerektiği aşamayı, 20. yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle görerek hayatta en gerçek yol göstericinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, batı uygarlığının biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. Atamız bu amacı daha somut olarak “Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir”. Şeklinde ifade etmiş ve refah toplumu olmayı hedef göstermiştir. Gerçekten de 1920 ile 1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler, hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle temellendirilmiştir. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde olmuştur.
Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak” hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir.
 
“HİÇBİR LİDERE NASİP OLMAZ BU 
SEVGİ SELİ VAR”
Hiçbir lidere nasip olmayan bir sevgi seli, Sevgili Atamıza nasip olmuştur. Peki, Mustafa Kemal Atatürk kendisine duyulan bu sevgiye, saygıya ve hayranlığa nasıl mazhar oldu? İşte burası dillerimizin aciz kaldığı noktadır. Onun hangi bir yönünü anlatsak yine eksik kalmış oluruz.
Milletinin bağımsızlığı için canını nasıl hiçe saydığını mı anlatalım? Hakkında verilen ölüm ilanlarına rağmen milletinin bekası için nasıl azmettiğini mi anlatalım? Trablus Savaşı, Birinci Balkan Savaşı, İkinci Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkan, perişan vaziyetteki, her şeyini yitirmiş bir milleti nasıl bir araya toplayıp Kurtuluş Savaşını organize ettiğini mi anlatalım? Mükemmel stratejik zekâsından mı söz edelim? Vizyon sahibi Devlet Adamlılığını mı anlatalım?
İnsan sevgisini, çocuklara duyduğu sevgiyi, hatta hayvanlara ve doğaya duyduğu sevgiyi mi anlatalım.
Atatürk’ü anlatmak, onun yüceliğini ve kutsallığını tanımlamak, onu methetmek, itiraf ediyorum ki, günlük hayatta kullandığımız kelimelerin gücünün çok üstündedir. O Aziz insanı, o eşsiz lideri ancak ve ancak Yüce Türk Milleti layık-ı veçhile methedebilir.
Aziz Atamızın hayatta iken belki 60-70 kiloluk bir vücudu vardı; ama şundan emin olunuz ki, onun manevi ağırlığını tartacak bu kainatta hiçbir terazi yoktur.
Bu düşüncelerle Büyük Atatürk’ü ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından ‘ATATÜRK’ konulu şiir yarışmasında birinci olan öğrenci şiirini okudu. Kaymakam Hüseyin Ergi ve Belediye Başkanı Ali Bektaş ise şiir, resim ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere hediyelerini takdim etmesinin ardından tören son buldu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: ATAMIZI, ANDIK,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ATAMIZI ANDIK
ATAMIZI ANDIK
ATAMIZI ANDIK
ATAMIZI ANDIK
ATAMIZI ANDIK
ATAMIZI ANDIK
ATAMIZI ANDIK
ATAMIZI ANDIK
Yorumlar
Haber Yazılımı