Bugün - 21 Mart 2019 Perşembe
Zonguldak 11°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Zonguldak Kozlu Ereğli Devrek Çaycuma Kilimli Gökçebey Alaplı Gündem Siyaset Eğitim Diğer »
Haber Detayları

BEÜ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

Bülent Ecevit Üniversitesi Obeziteve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Hasta Kabulüne Başladı   Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen obezite ve diyabet hastalığı ile ilgili ülkemizde eğitim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerini yürütecek kamuya bağlı ilk Obezite ve Diyabet Merkezi olarak kurulan birim gerekli altyapısını tamamlamasının ve ilgili izinleri almasının ardından hasta kabulüne başladı.

Sağlık Haberi - 27 Nisan 2017 Perşembe - 02:14
Bülent Ecevit Üniversitesi Obeziteve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Hasta Kabulüne Başladı
 
Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen obezite ve diyabet hastalığı ile ilgili ülkemizde eğitim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerini yürütecek kamuya bağlı ilk Obezite ve Diyabet Merkezi olarak kurulan birim gerekli altyapısını tamamlamasının ve ilgili izinleri almasının ardından hasta kabulüne başladı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Bülent Ecevit Üniversitesi Obeziteve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Hasta Kabulüne Başladı

 

Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen obezite ve diyabet hastalığı ile ilgili ülkemizde eğitim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerini yürütecek kamuya bağlı ilk Obezite ve Diyabet Merkezi olarak kurulan birim gerekli altyapısını tamamlamasının ve ilgili izinleri almasının ardından hasta kabulüne başladı.

Merkez bünyesinde Obezite Polikliniği, Diyabet Polikliniği, Aile Hekimliği Polikliniği, Göz Hastalıkları Polikliniği, Diyabet Hemşireliği Birimi, Kan-Numune Alma ve EKG Çekim Birimi, Röntgen Çekim Birimive Beslenme Poliklinikleri bulunmaktadır. Ayrıca merkez bünyesinde Egzersiz Birimi de yer almakta olup bu birimde hastalara klinik egzersiz önerileri sunulmakta ve egzersiz takipleri yapılabilmektedir.

Yine hastalar ilgili hekimin önerisi ile yeni nesil antrenman teknolojisi olan EMS (ElectroMuscleStimulation) ve fitness aletleri ile antrenör eşliğinde birebir antrenman yapma fırsatı bulacak ve bu sayede vücut kompozisyonu parametrelerini düzeltirken zayıflama imkanına da sahip olacaklardır. Ayrıca egzersiz laboratuvarında polikliniklere başvuran hastaların boy, ağırlık, ilgili antropometrik ölçümlerin yapıldığı ve vücut yağ analizleri de yapılabilmektedir. Merkezde podoloji birimi de faaliyette bulunacak ve bu birim sayesinde diyabetik ayak veya yara oluşmadan önce koruyucu tedaviler ile hastaların yürüme analizleri yapılarak bireye göre özel tabanlık yapımı da gerçekleştirilecektir. 

BEÜ Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezinin faaliyet alanı bunlarla da sınırlı kalmayıp ayrıca gerek bilimsel araştırmalar için gerekse bu hastalıklarla mücadele edebilmek için moleküler biyoloji ve genetik laboratuvarı da kurulmuş olup, obezite ve diyabete yönelik hastalıkların moleküler ve genetik temellerinin incelenmesi, kök hücre çalışmaları, hastalıklara yatkınlık testleri, hastalıkların erken teşhis ve prognozu için biyobelirteçlerin belirlenmesi, ilaç hedefi olabilecek genlerin belirlenmesi, hastalık tanı ve tedavi metodları geliştirilmesi amacıyla 3 ayrı laboratuvar faaliyete geçirilmiştir.

Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU merkezin faaliyete geçmesiyle ilgili şu ifadelerde bulundu. “ Obezite/şişmanlık ve diyabet diğer adıyla şeker hastalığı değişen yaşam tarzı, beslenme ve fiziksel aktivitedeki kısıtlılıklar nedeniyle giderek artış göstermektedir. Dünyada ve ülkemizde bu hastalıklarla mücadele için eylem planları hayata geçirilmektedir. Bölgemizde de bu iki hastalık önemli sağlık sorunları içerisinde bulunmaktadır. Yaptığımız çalışmalar göstermektedir ki; Zonguldak nüfusunun yaklaşık %30 u obez, % 10 ‘u diyabetik, toplamda ise nüfusa oranla yaklaşık 200 bin obez ve 60 bin şeker hastası bulunduğu görülmektedir.  Üniversitemiz son yıllarda bölgesel açıdan önemli yatırımları hayata geçirmektedir. Bir süredir gerekli alt yapı ve donanımsal ihtiyaçlar giderilmiş, gerekli makamlardan izinler tamamlanmış ve bugün itibarı ile Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezimiz faaliyete geçmiştir. Sevinerek söylemeliyim ki artık merkezimizde hastalığı bulunmayan risk grubundakilerin araştırılması, diyabet ve obezite hastalarına tanı, tedavi ve takiplerinin yapılması, özellikli sorunlarına yönelik güncel eğitim ve tedavi ihtiyaçlarının karşılanması mümkün olacaktır.Bu nedenle enerjisi ve desteğini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Mahmut ÖZER’e özellikle şükranlarımı iletmek isterim. Merkezimizde görev yapacak olan akademik, idari ve her türlü katkıları bulunanlara şimdiden teşekkür eder, bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

Merkezin hasta kabulüne başlaması nedeniyle Merkezi ziyaret eden, çalışmaları yerinde inceleyen ve merkezin ilk hastaları ile sohbet ederek yakından ilgilenen BEÜ Rektörü Prof.Dr. Mahmut ÖZER yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Üniversitemiz eğitim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetleri içerisinde her geçen gün bölgesel liderlik pozisyonunu arttırmaktadır. Özellikle kamuya bağlı ilk Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezinin kurulması sonrası hasta kabulüne başlamış olması ve emeklerimizin karşılığını alıyor olmamız bizleri ayrıca sevindirmektedir. Merkezimiz çağın hastalığı olarak nitelendiren ve önlenebilir iki hastalık olarak kabul edilen obezite ve diyabete yönelik her yönüyle mücadele verecektir. Bütüncül bir yaklaşım ile polikliniklerinden, laboratuvarlarına, egzersiz biriminden ulusal hakemli dergisine, ayak ve yara bakımından ayakkabı tabanlık yapımına kadar her yönüyle komplikebir yaklaşım metodu ile özel olarak planlanmış ve dizayn edilmiştir. Merkezimiz bu yönüyle alanında ülkemiz için önemli bir referans merkezi olarak yerini alacaktır. Bülent Ecevit Üniversitesi olarak artık ülkemizde önemli bir sorun haline gelen bu iki sorunun sadece tedavi yönüyle değil aynı zamanda önleyici hizmet tarafıyla da ilgileneceğiz. Böylesine kıymetli bir merkezin hayata geçirilmesinde bizlere destek veren tüm devlet büyüklerimize ve emeği geçen çalışma arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Zonguldak’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” 

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Sağlık Haberleri
Bakan Koca’dan katılım payı açıklaması
Sağlam ve ölü dokular SPY cihazıyla anında tespit edilebilecek
EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ BİRİMİ HİZMETE BAŞLADI

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ BİRİMİ HİZMETE BAŞLADI
BEÜ KORNEA NAKLİNDE KENDİNDEN SÖZ ETTİRİYOR
YABANCI İLAÇ FİRMALARI STOK YAPIYOR
Çağrı merkezi çalışanları akşam yemeğinden zehirlendi
İl Sağlık Müdürlüğüne tam donanımlı iki ambulans takviyesiİl Sağlık Müdürlüğüne tam donanımlı iki ambulans takviyesi
Diğer Başlıklar

AK Parti adayı Alan, servis şoförlerinden destek istedi
TTK ekibi 2 defineciyi kurtarmak için İstanbul'a hareket etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Yeni Zelanda saldırısı tepkisi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine mektup yazan Şevval'le sahnede buluştu
Müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi: "ERDEMİR 1 milyar dolarlık yeni yatırım kararı aldı"
BEKTAŞ MERKEZ MAHALLESİNDEN GÜÇLÜ GELİYOR
BANK’A TAŞBACADA YOĞUN İLGİ
104 yıl sonra üzüm hoşafı ile buğday çorbası içtiler
Başkan Uysal, '20 yılda yapılmayanları, biz 5 yılda yaptık'
Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Op.Dr.Hüseyin Uysal'ın 18 Mart İlanı
Yazarlar
Tansel KARDEŞ (Şimal Yıldızı)
SON MECLİS BÖYLE OLMAMALIYDI
Kozlu Belediye Meclisi Mart ayı ikinci toplantısı ...
BALYOZ(Editörden)
İYİ PARTİ’NİN GİDİŞATI KÖTÜ
Yurttaşlarımızın önüne iki farklı sandığ...
D.Köksal KARDEŞ (Kardeşçe)
NEREDE BU İLİN, İLÇELERİN KÜLTÜR MÜDÜRLERİ
Bundan önceki yıllarda ilimizde, ilcelerimizd...
Anket

2018 yılı sizce nasıl geçecek?


  Çok Güzel Geçecek308 Kişi (% 61 )
  Bilmiyorum43 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü Geçecek146 Kişi (% 29 )

Toplam 497 Kişi

Ulusal Gazeteler
E-Gazete (Bizim Gazete)
Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
6°°C - 11°°C
Cuma
8°°C - 10°°C
Cumartesi
5°°C - 11°°C
Pazar
6°°C - 10°°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:2206:5013:0716:2919:1320:33

21 Mart 2019 Perşembe
Röportajlar
RANT DEĞİL HİZMET PEŞİNDE
Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesini ziyaret eden gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve sorumlu yazı işleri Müdürü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1779 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında, Fransa'nın aracılığı ile Aynalı Kavak Antlaşması imzalandı.
Kim Kimdir
Günün Sözü
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun
(Hz. Muhammed)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Galatasaray169521432
Fenerbahçe167631827
Beşiktaş167631127
MP Antalyaspor16834627
Bursaspor166641024
Trabzonspor16655623
Kasımpaşa16583623
K.Karabükspor16655423
Gençlerbirliği16637-521
Orduspor16484-120
Kayserispor16475019
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(2046 Online) 0,67ms