Bugün - 21 Mayıs 2019 Salı
Zonguldak 29°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Zonguldak Kozlu Ereğli Devrek Çaycuma Kilimli Gökçebey Alaplı Gündem Siyaset Eğitim Diğer »
Haber Detayları

KİMSEYLE GÖBEK BAĞIM OLMAZ

Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, termik santrallerde işçi kıyımı yaşandığı iddialarına yanıt verdi

Kilimli Haberi - 1 Aralık 2016 Perşembe - 23:39
Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, termik santrallerde işçi kıyımı yaşandığı iddialarına yanıt verdi
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman son dönemlerde bölgede kurulu olan termik santrallerde sistemli olarak işçi çıkartıldığı ve kendisinin buna sessiz kaldığı yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Şuana kadar sadece 3 kişinin işten çıkartıldığının altını çizen Adıyaman, sosyal medya üzerinden kendisine yönelik yapılan saldırılara, “Beni tanıyan herkes iyi bilir. Sabahattin Adıyaman tehdit ve şantaja boyun eğmez. İşten çıkartılan arkadaşlarımızın şirket politikaları gereği iş akitleri fesih olmuştur. Aksi bir duruma asla müsaade etmem” dedi.


“BUNA ASLA MÜSADE ETMEM”
Adıyaman, açıklamasında 3 kişinin işten çıkartılması sonrasında yetkili kişilerle görüştüklerini ve işten çıkartılma sebeplerinin şirket politikalarına ters düşen eylemlerin tespitinden dolayı olduğunu öğrendiklerini de söyleyerek, “Sanıldığı gibi bir işçi kıyımına gitmek ve bölge halkını işsizlikle tehdit etmek gibi bir durum asla söz konusu değildir ve buna da asla müsaade etmeyeceğimizi bizi yakından tanıyan herkes çok ama çok iyi bilmektedir” ifadelerine yer verdi.
Adıyaman işten çıkartılmalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Son dönemlerde bölgemizde kurulu olan termik santrallerde işçi kıyımı yapıldığı ve bizimde buna karşı sessiz kaldığımız gibi aslı astarı olmayan haberler hem basında hem de sosyal medyada zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Ben buradan siz değerli basın mensuplarının aracılığı ile kamuoyunu doğru bir şekilde aydınlatmak istiyorum. Beldemizde şu ana kadar işten çıkartılan işçi sayısı sadece 3 kişidir. Bunu rakamı küçümsemek için söylemiyorum asla. Bizim için 1 kişide 1000 kişide çok ama çok değerlidir. Yalnız şunu belirtmek isterim ki, bu bölgede kurulu olan santrallerin nasıl ki, bölge halkına karşı olan sorumlulukları varsa, santrallerde çalışan arkadaşlarımızın da çalışmakta olduğu firmaya karşı sorumlulukları olduğunu unutmamaları gerekmektedir. Biz işten çıkartma olayından hemen sonra yetkili arkadaşlarla görüşüp konunun detayları hakkında bilgi aldık. Şirketin politikaları ile ters düşen eylemler sonucu işten çıkartmaların yaşandığı tarafımıza iletilmiştir. Sanıldığı gibi bir işçi kıyımına gitmek ve bölge halkını işsizlikle tehdit etmek gibi bir durum asla söz konusu değildir ve buna da asla müsaade etmeyeceğimizi bizi yakından tanıyan herkes çok ama çok iyi bilmektedir” şeklinde konuştu.


“İŞSİZLİK ORANIMIZ %1”
Muslu bölgesindeki işsizlik oranının Türkiye geneline bakıldığında en düşük yerlerden biri olduğunu ve beldede şuan %1 oranında işsizliğin olduğunu da vurgulayan Adıyaman, “Kimseye göbek bağım yok. Benim için önemli olan bölge halkının menfaatidir. Bölge halkının üzerinde oynanacak olan art niyetli hiç bir plana asla ve asla müsaade etmem söz konusu bile olamaz. Muslu işsizlik oranı en düşük yerleşim birimlerinin başında geliyor. Bu gün beldemizdeki işsizlik oranı % 1 bile değildir. Belediye çalışanlarımız en yüksek maaş alan işçiler arasında yer almaktadır. Biz büyük bir aileyiz ve her türlü sorun ve sıkıntıları kendi içimizde tartışır ve mutlaka çözüme kavuştururuz. Yeter ki bazı arkadaşlarımız bu güne kadar sadece dedikodu siyaseti üreterek nemalanmaya çalışan cenahın ayak oyunlarına gelmesinler yeter” dedi.


“Tehdit ve şantajlara boyun eğmem”
Asla tehdit ve şantajlara boyun eğmeyeceğini söyleyen Adıyaman, “Son dönemlerde gerek basında, gerekse sosyal medyada özellikle şahsımı hedef alan karalamaya yönelik tehdit ve şantajlar içeren bazı ithamlara maruz kalmaktayım. Sabahattin Adıyaman’ı tanıyan herkes; kuru gürültüye, şantaja boyun eğmeyeceğimi çok iyi bilir. Kapımız ve gönlümüz herkese açıktır. Ama tehdit ve şantajla bizi köşeye sıkıştırmaya çalışanlar gereken cevabı alır.


“Türkiye’nin en borçlu belediyesi idik… Şimdi ise? ”
2009 yılında belediye başkanı seçildiğimde Muslu beldesi, Türkiye’nin en borçlu belediyesi olarak 1’inci sırada idi. Geçmişte internet arama motorlarında ‘Türkiye’nin en borçlu belediyesi’ diye yazıldığında karşınızda Muslu Belediyesi çıkıyordu. Şimdi ise itibarlı bir Muslu Belediyesi imajını oluşturduk. Bunlar çok kolay sağlanmadı. Biz bölgemizde kurulu olan enerji santral şirketi yöneticilerinde dedik ki, ‘Kardeşim en büyük cefayı bu yöre halkı çekiyorsa, santralin nimetlerinden de öncelikli olarak bölge halkı faydalanacak. İşe adam alınacaksa ilk önce bu yörenin halkı iş sahibi olmalıdır. Bir sosyal proje hayata geçirecekseniz ilk önce bu bölgede hayata geçirmelisiniz. Çünkü sizin bu bölge halkına karşı bir borcunuz var.’
Sağ olsunlar onlarda bu konuda gereğini yaptılar. Biz her seferinde bölge halkının taleplerini ön planda tuttuk. Yerini, yurdunu, ata toprağını satan insanların tekrar bu bölgede yaşayabilmesi için toplu konut yapmalarını talep ettik ve yapıldı. Beldemize sosyal tesis yapılmasını talep ettik yapıldı ve daha bir çok konuda taleplerimiz oldu yerine getirildi. Burada firmanın veya şahısların hiç bir önemi yok. Mesela limanımızı kullanan KARDEMİR AŞ’ye dedik ki; ‘Arkadaş buradan para kazanıyorsanız buraya da bir katkınız olmalı mutlaka’ ve onlarda gereğini yaparak iki gün önce yaklaşık değeri 120 bin TL olan aracı belediyemiz işlerinde kullanılmak üzere hibe ettiler.


“İnce bir çizgideyiz!”
Biz bölgemizde kurulması planlanan yeni santrallere karşı olduğumuzu her platformda dile getirdik .İfade etmekle kalmayıp, mücadele ettik. Bir yandan bölge halkının sağlığını korumak zorundayız, bir taraftan da ihtiyaç sahibi vatandaşlara iş, aş vermekle mükellefiz. Bölgemizde yeni kurulması planlanan termik santrallere sonuna kadar karşı olduk ve yine de karşı olmaya devam edeceğiz. Biz kanunun bize tanımış olduğu görev ve yetkilerimizin bilinci ve sorumluluğu içerisinde hareket ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Şu anda hali hazırda kurulu olan santrallerden elbette ki bölgemize ve belediyemize katkı sağlamasını talep edeceğiz ve ediyoruz da. Bölgemizden birileri kazanç sağlıyorsa elbette ki kazandığı bölgeye de bir takım kazanımlar gerçekleştireceklerdir.
“Zemzemle yıkanmadım”
Sabahattin ADIYAMAN’ın özü de birdir, sözü de. Elbette ki hiç kimse dört dörtlük değildir. Elbette bizimde hatalarımız ve yanlışlarımız olmuştur.
Kul beşerdir,şaşardır.Biz demiyoruz ki, zemzem suyuyla yıkandık.Ama hizmetlerimizi yakından takip edenler çok iyi biliyor ki; biz bu güne kadar partili partisiz,fakir zengin ayrımı yapmaksızın, her kesime eşit mesafede hizmet götürmeye çalıştık. Okul, camii,kuran kursu ayrımı yapmadık.Kültür sanat etkinliklerine de destek verdik,turizm ve sportif etkinliklere de.


“Hizmetlerimiz MUSLU’yu aştı”
Bizim hizmetlerimiz sadece beldemizle sınırlı kalmamıştır.Biz sadece belde halkını değil tüm bölge halkını düşünerek hizmet üretiyoruz.
Bülent Ecevit Üniversitesinin bilimsel çalışmalarına destek olduk. Bölgemizdeki hastaneler,okullar ve camilerde ciddi eserlerimiz var.Ayrıca Zonguldakspor'umuz başta olmak üzere sportif faaliyetlere de ciddi katlılar sağladık.
Beldemizde ikamet etmeyen ama eğitim görebilmesi için desteğe ihtiyaç duyan kardeşlerimize de destek olduk.


“Eksiklerimizin farkındayız”
Eleştiriye kapalı bir insan asla değilim. Elbette ki eleştiriler olsun; ama haklı eleştiriler olsun. Yıkıcı değil yapıcı olsun. Mesela Muslu’ da ailelerin ve çocukların gönüllerince eğlenebileceği park problemleri var. Su sıkıntısını gidermek için sondaj çalışması yapıldı ama halen daha tamamlanamadı. Mükemmel bir Belediye sosyal tesisleri yapıldı ama tesislere ulaşım sağlayan alt yolumuz bitirilemedi. Biz eksiklerimizi biliyoruz ve kısa zamanda gerekli olan eksiklerimizi gidereceğiz. Ama nedense bazı arkadaşlarımız bu eksikleri gündeme getirmek yerine, farklı gündem maddeleri ile uğraşıyorlar. Arkadaşlara tavsiyem şudur ki; herkes yanlış hesaplarını bir kenara bıraksın ve bölgemizin daha yaşanabilir bir hale gelmesi için hep birlikte mücadele edelim.


“Veremeyeceğim hesabım yoktur”
Son olarak şunu belirtmek isterim ki; hizmetlerimle alakalı olan eksiklerim varsa eğer ; hesabını yalnızca beni bu göreve layık gören çok kıymetli seçmenlerime ve partimin yetkili organlarına veririm. Özel hayatımla ilgili hatalarım ve yanlışlarım varsa da eğer, bunun hesabını da sadece ve sadece aileme veririm. Veremeyeceğim hiçbir hesabımda bulunmamaktadır.

 
Anahtar Kelimeler:Muslu, Belediye, Başkanı, Sabahattin, Adıyaman, termik, santrallerde, işçi, kıyı,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Kilimli Haberleri
ADIYAMAN OYUNU KULLANDI
Akgün projelerini tanıttı
Muslu'da Mucizenin Adı, 'Sabahattin Adıyaman'

Muslu'da Mucizenin Adı, 'Sabahattin Adıyaman'
KAÇAK MADEN OCAĞI SAHİBİNE 6 YIL HAPİS
EFSANE BAŞKAN KARARINI VERDİ, DEVAM DEDİ
TV'de gördüğü çarşafları almak isterken dolandırıldı
Göçük altında kalan 2 işçi hayatını kaybetti
Diğer Başlıklar

Ereğli'de Seçim Var!
KDZ.EREĞLİ’DE, 100. YILA COŞKULU KUTLAMA
ZONGULDAK BELEDİYESİ 3 BİN KİŞİYE TOPLU İFTAR YEMEĞİ VERDİ
Şehit Tunahan Kartal'ın ailesini ve mezarını ziyaret ederek fidan diktiler
Zonguldak'ta 100. yıl kutlamaları
Armutlucumalılar iftarda bir araya geldi
Bacıoğlu, "Allah bizleri bir daha bu coğrafyayı yeniden fethetmek zorunda bırakmasın"
Taşocağı patlamasında ölen işçi toprağa verildi
Kuzen katili içindeki sesi dinlemiş
Uçurtma Şenliğinin 15’inci 26 Mayıs Pazar Günü Yapılacak
Yazarlar
Tansel KARDEŞ (Şimal Yıldızı)
Vatan Haini Bunlar!
Vatan hainliği sadece askere,polise kurşun sıkmakl...
BALYOZ(Editörden)
İYİ PARTİ’NİN GİDİŞATI KÖTÜ
Yurttaşlarımızın önüne iki farklı sandığ...
D.Köksal KARDEŞ (Kardeşçe)
NEREDE BU İLİN, İLÇELERİN KÜLTÜR MÜDÜRLERİ
Bundan önceki yıllarda ilimizde, ilcelerimizd...
Anket

2019 yılı sizce nasıl geçecek?


  Çok Güzel Geçecek309 Kişi (% 61 )
  Bilmiyorum43 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü Geçecek150 Kişi (% 29 )

Toplam 502 Kişi

Ulusal Gazeteler
E-Gazete (Bizim Gazete)
Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
16°°C - 29°°C
Çarşamba
19°°C - 27°°C
Perşembe
17°°C - 25°°C
Cuma
18°°C - 24°°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:3105:2212:5416:5220:1722:00

21 Mayıs 2019 Salı
Röportajlar
RANT DEĞİL HİZMET PEŞİNDE
Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesini ziyaret eden gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve sorumlu yazı işleri Müdürü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1556 - Türk ordularının Sigetvar kalesini kuşatması.
1955 - Ünlü Aziziye tabyası zaferi kahramanlarından Nene Hatun'un Erzurum'da vefatı.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.
(İMAM-I AZAM (R.A))
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Galatasaray169521432
Fenerbahçe167631827
Beşiktaş167631127
MP Antalyaspor16834627
Bursaspor166641024
Trabzonspor16655623
Kasımpaşa16583623
K.Karabükspor16655423
Gençlerbirliği16637-521
Orduspor16484-120
Kayserispor16475019
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(3618 Online) 0,19ms