Bugün - 19 Ekim 2018 Cuma
Zonguldak 20°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Zonguldak Kozlu Ereğli Devrek Çaycuma Kilimli Gökçebey Alaplı Gündem Siyaset Eğitim Diğer »
Haber Detayları

BEÜ Kurumsal Kalitesini Taçlandırdı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kurumsal Kalitesini Taçlandırdı: Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirmesinden Başarıyla Geçti.

Eğitim Haberi - 15 Ağustos 2016 Pazartesi - 16:17
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kurumsal Kalitesini Taçlandırdı: Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirmesinden Başarıyla Geçti.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Değerlendirme Programı (IEP) Bülent Ecevit Üniversitesi’ne Mart ve Mayıs aylarında yaptığı ziyaretlerin ardından Kurumsal Değerlendirme Raporunu paylaştı.

Yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesi alanında Avrupa’nın en prestijli programı olan IEP, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’nın bağımsız bir üyelik hizmetidir ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvencesi Birliği (ENQA)’nın tam üyesidir. Şu ana kadar 45 ülkede yaklaşık 400 değerlendirme yapan IEP’in Türkiye’de değerlendirdiği üniversite sayısı ise 16’dır. Bilindiği üzere Bülent Ecevit Üniversitesi’nde 2015 yılının Kasım ayından beri kurumsal değerlendirme çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar kapsamında IEP’e bağlı yükseköğretim uzmanlarından oluşan heyet 21-22 Mart 2016 ve 30 Mayıs – 1 Haziran 2016 tarihlerinde BEÜ’yü iki kez ziyaret etmişti.

IEP’in Üniversitemizle paylaştığı rapor taslağının BEÜ’nün eğitim, topluma hizmet, sunulan tüm hizmetlerde kalite güvencesi ve bilimsel araştırma gibi alanlardaki çalışmalarıyla ilgili övgü dolu ifadeler içerdiği görüldü. BEÜ’nün özellikle son beş yılda öğrenci, öğretim üyesi, bölüm ve program sayılarında önemli artışlar kaydedilirken kalite güvencesinin öncelikler arasında ilk sıralarda yer aldığına, kalite kavramının BEÜ’de günlük yaşamın bir parçası haline geldiğine ve büyümenin sadece niceliksel değil, nitelikli ve kaliteli bir büyüme olduğuna ve ayrıca bölgesel ve ulusal ihtiyaçlar dikkate alınarak gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

Raporda BEÜ’nün sunduğu sosyal ve bilimsel hizmetlerle sadece Zonguldak ilinin değil, daha çok kömür üretimi ve küçük sanayi kuruluşlarına bağımlı bölge ekonomisini de canlandırdığı ve bölgeden göçü yavaşlattığı vurgulandı. BEÜ’nün sadece yükseköğretim hizmeti değil, topluma pek çok yönden katkı sunan önemli bir kurum olduğuna dikkat çekilen raporda bu amaçla BEÜ’nün tüm hizmetlerinin kalitesini geliştirdiği, altyapılarını yenilediği, araştırmayı teşvik ettiği ve uluslararasılaşma alanında önemli adımlar attığı ifade edildi. 

Topluma hizmet alanında, BEÜ kampüslerinin 7/24 hizmet vermesi ve halka açık olması, düzenlenen etkinliklerle ilimizin sosyal ve kültürel hayatındaki önemli eksiklikleri gidermesi ve Zonguldak’ı daha yaşanılabilir hale getirmesi, sağlık alanında yapılan dev yatırımlarla bölge halkına yüksek kalitede sağlık hizmeti sunulmasından raporda övgüyle bahsedildi.

Araştırma ve eğitim alanında, BEÜ’nün temel araştırma alanlarını toplum ve küresel ihtiyaçlar doğrultusunda, moleküler biyoloji ve genetik temelli obezite ve diyabet, malzeme ve nanoteknoloji ve çevre olarak belirlemiş olması, tüm birimlerin son teknoloji ürünü donanımlara ve laboratuarlara sahip olması takdir edildi. Ayrıca, Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Türkiye’de alanındaki en donanımlı ve gelişmiş merkezler arasında yer alan örnek bir birim olduğu, öğretim üyelerine sunulan araştırma desteklerinin araştırmacılar için oldukça teşvik edici ve yararlı olduğu da raporda yer aldı.

Ayrıca, öğrenci merkezli bir üniversite olan BEÜ’de öğrencilerin huzurlu ve konforlu kampüslerde eğitim almaktan ve BEÜ ailesinin bir üyesi olmaktan memnun oldukları, tüm bölüm ve birimlerde karar alma süreçlerine katılabildikleri, akademik personele kolayca ulaşabildikleri ve öğrencilerin düşünce ve önerilerine değer verildiği özellikle vurgulandı.

Raporda IEP tarafından sunulan başlıca önerilerin ise kalite güvencesi alanında yapılan ve yapılması planlanan pek çok çalışmanın üniversite bünyesinde ayrı bir kalite ofisince koordine edilmesi ve burada kalite uzmanlarının istihdam edilmesi, BEÜ’nün her geçen gün genişleyen uluslararası işbirlikleri ağına kalite güvencesi konusunda tecrübe paylaşımı odaklı partnerlerin eklenmesi ve Kariyer Merkezi’nin hizmet alanlarının genişletilerek mezunlara kendi işlerini kurma konusunda destek sağlanması olduğu görüldü.

Rapor taslağı ile ilgili bir açıklama yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer “Bilindiği üzere Bülent Ecevit Üniversitesi 2010 yılından beri eğitim kalitesi, topluma hizmet, araştırma ve uluslararasılaşma gibi alanlarda yoğun çalışmalar yürütmekte ve dev yatırımlar yapmaktadır. Bugün bu çalışmaların meyvelerini almanın mutluluğunu ve gururunu yaşamaktayız. Altı yıldan kısa bir sürede BEÜ, bölgenin ve ülkenin önde gelen üniversiteleri arasında önemli bir yer edinmenin yanında uluslararasılaşma alanında da dev adımlar attı. Bu başarılarımızın Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Değerlendirme Programı’nın raporuna yansıdığını görmek bizi mutlu etti. Rapor, üniversitemizi kalite odaklı yönettiğimiz ve büyüttüğümüzün de artık uluslararası bir tescilidir. Hedefimiz, Bülent Ecevit Üniversitesi’nin büyümesi ve hizmet alanlarını genişletmesini aynı kararlılıkla kalite güvencesinden ödün vermeden devam ettirmektir. Yakın gelecekte akredite olan program ve araştırma merkezi sayısında önemli artışlar kaydedilecektir. Ayrıca IEP kapsamında 2017 yılının Temmuz ayında ilerleme raporunu sunmayı ve aynı yılın Ağustos ayında takip değerlendirmesine başvurarak kurumsal değerlendirme sürecine devam etmeyi de planlamaktayız. Büyük çaba ve özveri gerektiren bu değerlendirme sürecinde emeği geçen tüm akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ve başta Zonguldak Valisi Sayın Ali Kaban olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 
Anahtar Kelimeler:Bülent, Ecevit, Üniversitesi, (BEÜ), Kurumsal, Kalitesini, Taçlandırdı, Avrupa, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Eğitim Haberleri
Zonguldak BEÜ hızla büyümeye devam ediyor
DAÜ Uluslararası Öğrenci Profili Bazında 50. Sırada
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Ön Lisans Programı

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Ön Lisans Programı
DAÜ, En İyi Genç Üniversiteler Sıralamasında Yükselmeye Devam Ediyor
DAÜ DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA
Kozlu Anadolu Lisesi yıl sonu resim sergisi açıldı
Öğrenciler “Zonguldak’ın değerlerini” tanıttı
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

KELEŞ : KERİM BAŞKAN VARSA BEN YOKUM!
BANK İSTİFASINI VERDİ
BELEDİYEYE BİR GÜN ARAYLA İKİNCİ ARACI KAZANDIRDI
YAPILAN ZAM 10 YIL ÖNCE YAPILAN SÖZLEŞMEDEN KAYNAKLANIYOR
CENGİZ BANK İSTİFA EDİYOR
ÖRNEK OKUL VE ÖRNEK MÜDÜRE KAMU-SEN BAŞKANLARINDAN DESTEK
BACIOĞLU ENFLASYON TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ
Enerji Bir SEN den Armutcuk müessesesine ziyaret
ZONGULDAK BAROSU AK PARTİYİ ZİYARET ETTİ
DUALAR EDİLDİ,AĞIZLAR TATLANDI

Yazarlar
Tansel KARDEŞ (Şimal Yıldızı)
CHP’DEN NEDEN KİMSE ADAY OLMUYOR?
  Mahalli seçim sürecinde aday a...
BALYOZ(Editörden)
İYİ PARTİ’NİN GİDİŞATI KÖTÜ
Yurttaşlarımızın önüne iki farklı sandığ...
D.Köksal KARDEŞ (Kardeşçe)
NEREDE BU İLİN, İLÇELERİN KÜLTÜR MÜDÜRLERİ
Bundan önceki yıllarda ilimizde, ilcelerimizd...
Anket

2018 yılı sizce nasıl geçecek?


  Çok Güzel Geçecek305 Kişi (% 62 )
  Bilmiyorum42 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü Geçecek143 Kişi (% 29 )

Toplam 490 Kişi

Ulusal Gazeteler
E-Gazete (Bizim Gazete)
Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
15°C - 20°C
Perşembe
13°C - 21°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 22°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

8 Haziran 2016 Çarşamba
Röportajlar
RANT DEĞİL HİZMET PEŞİNDE
Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesini ziyaret eden gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve sorumlu yazı işleri Müdürü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1448 - Sultan ikinci Murad Han'ın İkinci kosava Zaferi
1925 - Ankara Tıp Fakültesi'nin açılışı
Kim Kimdir
Günün Sözü
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun?
(Ömer Hayyam)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Galatasaray169521432
Fenerbahçe167631827
Beşiktaş167631127
MP Antalyaspor16834627
Bursaspor166641024
Trabzonspor16655623
Kasımpaşa16583623
K.Karabükspor16655423
Gençlerbirliği16637-521
Orduspor16484-120
Kayserispor16475019
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(6941 Online) 0,17ms