Bugün - 21 Mayıs 2019 Salı
Zonguldak 29°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Zonguldak Kozlu Ereğli Devrek Çaycuma Kilimli Gökçebey Alaplı Gündem Siyaset Eğitim Diğer »
Haber Detayları

TURPCU TEKLİFTE BULUNDU

CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ŞERAFETTİN TURPCU, TBMM BAŞKANLIĞI`NA “FİLYOS VADİSİ ÜNİVERSİTESİ” ADIYLA YENİ BİR ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ.

Eğitim Haberi - 20 Haziran 2016 Pazartesi - 04:08
CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ŞERAFETTİN TURPCU, TBMM BAŞKANLIĞI`NA “FİLYOS VADİSİ ÜNİVERSİTESİ” ADIYLA YENİ BİR ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, Zonguldak’a ikinci bir üniversite kurulması için hazırladığı kanun teklifini TBMM  Başkanlığı`na sundu. Bülent Ecevit Üniversitesi’nin şehre büyük katkılar yaptığını söyleyen Milletvekili Turpcu, eğitim-öğretimin ve bilimsel çalışmaların Çaycuma, Devrek ve Gökçebey arasında kurulması planlanan ikinci bir üniversite ile desteklenmesinin, ilin sosyal ve ekonomik gelişimine de ciddi katkı sağlayacağını kaydetti.
Turpcu açıklamasının devamında şunları söyledi: “İlimizin sorunlarının başında işsizlik ve göç gelmektedir. İşsizliğin ve göçün nedeni AKP'nin uyguladığı yanlış ekonomi programıdır, Türkiye’de işsizlik artarken, üretimi ve üreteni temel alması gereken anlayış yok sayılmaktadır. Zonguldak’ın daha fazla küçülmesine izin vermemeliyiz, bunun için istihdam odaklı bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmek zorundayız. Yapacağımız yatırımlarla ve hayata geçireceğimiz projelerle Zonguldak`ı büyütmek, geliştirmek, işsizimize iş bulmak, göçü durdurmak ve hatta tersine çevirmek zorundayız.
Mevcut olan göçün önlenmesi için, verimli istihdam alanlarının oluşturulması gereklidir. Zonguldak için kirli yatırımlar ve kirli sanayi değil, istihdam olanakları fazla temiz yatırımlar yapılması ilimizin geleceği için çok önemlidir. Özetle Zonguldak ve ülkemiz için, eğitim ve yatırım faaliyetleri ile desteklenen bir istihdam seferberliğine girişmek zorundayız. Dünyanın en önde gelen ülkeleri eğitime ve bilime yapılan yatırımlarla bugünlere gelmiştir.
Bülent Ecevit Üniversitesi’nin merkezde, Kilimli, Kozlu, Alaplı, Ereğli’de büyümesi ve Çaycuma, Devrek ve Gökçebey arasında kurulacak yeni üniversite ile Zonguldak’ın bilim alanında bir çekim merkezi olmasında önemli bir adım atılmış olacaktır.”
TURPCU, KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİNDE ŞU İFADELERE YER VERDİ:
“1 Nisan 1924 tarihinde, Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il olma unvanına sahip Zonguldak’ın bugün geldiğimiz noktada durumu hak ettiği yerin çok uzağındadır.
Türkiye Taşkömürü Kurumu`nun kömür üretimini ve istihdamı arttıramayıp, sınırlamaya gitmesi ildeki işsizlik oranının yükselmesine doğrudan etki etmiştir. 1970’lerde 60 bin civarındaki kömür istihdamı bugün 8 binlere gerilemiştir. Mevcut durumda TTK tarihinin en az sayıda işçisi ile en az miktarda üretimini yapar hale gelmiştir. İlin ekonomik bağımlı yapısını kıramaması ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak projelerin özellikle de Filyos Vadisi Projesi`nin hayata geçirilememesi nedeniyle ilimiz sürekli göç vermektedir.
“İŞSİZLİK VE GÖÇ EN BÜYÜK SORUNLARIMIZ”
Zonguldak`ta işsizlik, yatırımı, sanayileşmeyi, üretkenliği, emeğe duyarlılığı dışlayan politikalar sonucu sürdürülemez düzeylere tırmanmıştır. Bu durumun Zonguldak`ta bireyler ve toplum üzerindeki olumsuz ve yıkıcı etkileri derhal sona erdirilmelidir. Zonguldak, Karadeniz Bölgesi`nin İç Anadolu Bölgesi`ne en yakın liman şehri olmasına rağmen bu potansiyel yeterince değerlendirilememektedir.
Zonguldak göç verdiği için günden güne küçülmektedir. Ülke genelinde kentler arasındaki uçurum azaltılabilirse, insanlar doğup büyüdükleri yerden ayrılmak zorunda kalmayacaktır. Bu nedenle, işsizlik sorununu aşmak, herkesin çalışma hakkını kullanabilmesini sağlamak, ücret ile verimlilik arasında denge kurmak eşitlikçi refah toplumu anlayışının temel koşuludur. Zonguldak’taki genç ve dinamik insan gücü, yeterli niteliklerle donatıldığında ve gerekli istihdam olanakları sağlandığında ilimizin sürdürülebilir kalkınma sürecinde en önemli avantajı olacaktır.
“ÜNİVERSİTELER BİRÇOK ALANDA BULUNDUKLARI BÖLGEYE KATKI SAĞLAR”
Üniversiteler kuruldukları çevrenin sosyal ve kültürel gelişimine, bilgi ve teknoloji üretimine uzun dönemli katkılar sağlamanın yanında yerel ekonomiye de doğrudan ve dolaylı olarak ve sonuçları çok çabuk görülecek şekilde etki ederler. Bu nedenle üniversiteleri son derece önemli iktisadi faktörler olarak görmek mümkündür. Üniversitelerin kentlere sosyo- kültürel olduğu kadar ekonomik hareketlilik getirdiği göz ardı edilemez bir gerçektir.
İlimizde bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi şehrimize büyük katkılar yapmaktadır. Eğitim-öğretimin ve bilimsel çalışmaların ikinci bir üniversite ile desteklenmesi, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişimine ciddi katkı sağlayacaktır.
“EĞİTİM-ÖĞRETİM VE BİLİMSEL KATKILARIN YANI SIRA İSTİHDAM VE EKONOMİK OLARAK KATKI SUNACAKTIR”
Eğitim ve öğretim kurumlarının en üst halkası olan üniversitelerin artık sadece yükseköğretim kurumları olmadıkları bununla birlikte ekonomik büyümenin ve bölgesel kalkınmanın önemli bir itici gücü olduğu bilinmektedir. Üniversiteler yerel ekonomiye, istihdam yaratarak ve ekonomik katkıda bulunarak, kentin emek piyasasının niteliğini etkileyen akademik eğitim kurumlarıdır.
Ankara’ya sadece 2,5 saat uzaklıkta bulunan Zonguldak İlimizin, Çaycuma, Devrek ve Gökçebey İlçeleri arasında Filyos Vadisi’nde ikinci üniversitenin kurulabilmesi için geniş ve uygun hazine arazileri bulunmaktadır.
Filyos Vadisi’nde ikinci üniversitenin kurulması; bu bölgedeki kalkınmanın itici gücü olması, bölgesel kalkınmayı yönlendirmesi, sosyo-ekonomik ve kültürel yapıda olumlu değişiklikler meydana getirmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Kurulması planlanan Filyos Vadisi Üniversitesi sadece Zonguldak, Bartın Karabük illerine değil, çevresinde yer alan Ankara, Kırıkkale, Kastamonu, Çankırı, Bolu ve İç Anadolu Bölgesi’ne de hizmet edecektir. Bu etki, kendisini sektörel temelde de gösterecek ve ekonomik anlamda Zonguldak’ın ilerlemesine katkı sunacaktır.
Sonuç olarak, ilimiz bugüne kadar hak ettiği ekonomik ve sosyal gelişime erişememiştir. Bir ülkenin sosyo-ekonomik olarak gelişimi için şehirlerinin de gelişmişlik düzeyini yükseltmesi gerekmektedir. Sosyal gelişmişlik ile ekonomik gelişmişlik düzeyi iç içe geçmiş unsurlardır. Sosyal gelişmenin sağlanabilmesi için ekonomik, ekonomik gelişmenin sağlanabilmesi için de sosyal gelişmeye ihtiyaç vardır. Sosyal gelişmenin en önemli unsurlarından biri de eğitimdir. Bu kanun teklifi ile Zonguldak İlimizin Çaycuma, Devrek ve Gökçebey İlçeleri arasında Filyos Vadisi’nde kurulacak ikinci bir üniversite sayesinde hem ekonominin canlanması sağlanacak hem de eğitim düzeyi yükselirken, göçün önüne geçmek için de önemli bir adım atılmış olacaktır.”
HANGİ FAKÜLTELER YER ALACAK
Kurulması planlanan Filyos Vadisi Üniversitesi’nin;
Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Fen ve Edebiyat Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Orman Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Eczacılık Fakültesinden,
Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Çaycuma Meslek Yüksekokulu, Devrek Meslek Yüksekokulu ve Gökçebey Mithat-Mehmet Çanakçı Meslek Yüksekokulu’ndan,
Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu, Türk Devrim Tarihi Enstitüsü’nden,
oluşması planlanıyor.

 
Anahtar Kelimeler:CHP, Zonguldak, ŞerafettinTurpcu, üniversite, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Eğitim Haberleri
Yarışmada kazandığı parayı şehit ailelerine bağışladı
OKULLARDA TATİL DÜZENİ DEĞİŞİYOR
BAKKA desteğiyle kurulan Endüstri 4.0 Eğitim Laboratuvarı açıldı

BAKKA desteğiyle kurulan Endüstri 4.0 Eğitim Laboratuvarı açıldı
Okuma bayramında anlamlı proje
Mühendislik fakültesinden BEܒye 2 ödül
Kozlu Ortaokulunda Kütüphaneler Haftası Etkinliği Düzenlendi
Şampiyonlar belli oldu
Diğer Başlıklar

Ereğli'de Seçim Var!
KDZ.EREĞLİ’DE, 100. YILA COŞKULU KUTLAMA
ZONGULDAK BELEDİYESİ 3 BİN KİŞİYE TOPLU İFTAR YEMEĞİ VERDİ
Şehit Tunahan Kartal'ın ailesini ve mezarını ziyaret ederek fidan diktiler
Zonguldak'ta 100. yıl kutlamaları
Armutlucumalılar iftarda bir araya geldi
Bacıoğlu, "Allah bizleri bir daha bu coğrafyayı yeniden fethetmek zorunda bırakmasın"
Taşocağı patlamasında ölen işçi toprağa verildi
Kuzen katili içindeki sesi dinlemiş
Uçurtma Şenliğinin 15’inci 26 Mayıs Pazar Günü Yapılacak
Yazarlar
Tansel KARDEŞ (Şimal Yıldızı)
Vatan Haini Bunlar!
Vatan hainliği sadece askere,polise kurşun sıkmakl...
BALYOZ(Editörden)
İYİ PARTİ’NİN GİDİŞATI KÖTÜ
Yurttaşlarımızın önüne iki farklı sandığ...
D.Köksal KARDEŞ (Kardeşçe)
NEREDE BU İLİN, İLÇELERİN KÜLTÜR MÜDÜRLERİ
Bundan önceki yıllarda ilimizde, ilcelerimizd...
Anket

2019 yılı sizce nasıl geçecek?


  Çok Güzel Geçecek309 Kişi (% 61 )
  Bilmiyorum43 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü Geçecek150 Kişi (% 29 )

Toplam 502 Kişi

Ulusal Gazeteler
E-Gazete (Bizim Gazete)
Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
16°°C - 29°°C
Çarşamba
19°°C - 27°°C
Perşembe
17°°C - 25°°C
Cuma
18°°C - 24°°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:3105:2212:5416:5220:1722:00

21 Mayıs 2019 Salı
Röportajlar
RANT DEĞİL HİZMET PEŞİNDE
Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesini ziyaret eden gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve sorumlu yazı işleri Müdürü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1556 - Türk ordularının Sigetvar kalesini kuşatması.
1955 - Ünlü Aziziye tabyası zaferi kahramanlarından Nene Hatun'un Erzurum'da vefatı.
Kim Kimdir
Günün Sözü
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.
(SADİ)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Galatasaray169521432
Fenerbahçe167631827
Beşiktaş167631127
MP Antalyaspor16834627
Bursaspor166641024
Trabzonspor16655623
Kasımpaşa16583623
K.Karabükspor16655423
Gençlerbirliği16637-521
Orduspor16484-120
Kayserispor16475019
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(3369 Online) 0,20ms