Bugün - 15 Aralık 2018 Cumartesi
Zonguldak 20°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Zonguldak Kozlu Ereğli Devrek Çaycuma Kilimli Gökçebey Alaplı Gündem Siyaset Eğitim Diğer »
Haber Detayları

GMİS, TTK KOZLU MÜESSESESİ’NDE ÜRETİMİN DURDURULMASINA TEPKİ GÖSTERDİ;

GMİS, TTK KOZLU MÜESSESESİ’NDE ÜRETİMİN DURDURULMASINA TEPKİ GÖSTERDİ; DEMİRCİ; “ÜRETİMİ DURDURMAK DOĞRU DEĞİLDİR”   Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Yönetim Kurulu adına bir açıklama yaparak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerince kömür üretiminin durdurulmasına tepki gösterdi.

Ekonomi Haberi - 24 Ekim 2015 Cumartesi - 18:05
GMİS, TTK KOZLU MÜESSESESİ’NDE ÜRETİMİN DURDURULMASINA TEPKİ GÖSTERDİ;
DEMİRCİ; “ÜRETİMİ DURDURMAK DOĞRU DEĞİLDİR”
 
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Yönetim Kurulu adına bir açıklama yaparak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerince kömür üretiminin durdurulmasına tepki gösterdi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

GMİS, TTK KOZLU MÜESSESESİ’NDE ÜRETİMİN DURDURULMASINA TEPKİ GÖSTERDİ;

DEMİRCİ; “ÜRETİMİ DURDURMAK DOĞRU DEĞİLDİR”

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Yönetim Kurulu adına bir açıklama yaparak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerince kömür üretiminin durdurulmasına tepki gösterdi.

Demirci açıklamasında “TTK’nın küçültülmesi, daraltılması ve kapatılması söylemlerinin dile getirildiği bir süreçte, hiç kimsenin karşı çıkamayacağı can güvenliğini gerekçe gösterip üretimi durdurmak ve bu kurumun zararlarını artırmak doğru değildir” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle;

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri 14 Ekim 2015 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde hidrojen sülfür gazını tespit eden sensör bulunmadığı gerekçesiyle üretimi durdurma kararı aldılar. Diğer müesseselerde de kısa süre önce aynı karar alınmış ancak itirazlar üzerine Mart 2016 tarihine kadar süre uzatımına gidilmişti.

Üretimi durdurmaya gerekçe gösterilen Hidrojen Sülfür (H2S) gazı, kuvvetli çürük yumurta kokusunda çok zehirli bir gazdır. Hidrojen Sülfür gazı çürüyen ağaç tahkimattan, tabakaların çatlak ve oyuklarından neşredilir. Kükürtlü maddelerin ayrışmasından meydana gelir. Hidrojen sülfür gazı daha çok bakır ve çinko gibi metal madenlerde bulunur. Yeraltında hidrojen sülfür (H2S) seviyesi en fazla 20 ppm (%0,002) olmalıdır.

Bilindiği üzere 20.06.2012 tarihinde İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu yayımından itibaren bütün yönetmeliklerde değişiklik yapıldı. Söz konusu yönetmelik değişikliği, Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik 10 Mart 2015 tarih ve 29291 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştı.

Madde 16’da yapılan değişiklik, yayım tarihi olan 10 Mart 2015’de yürürlüğe girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra TTK’yı denetlemeye gelerek üretimi durdurma kararları verdiler. Gaz sensörlerinin temin edilerek yerleştirmesi için süre verilmedi.

Yönetmelikte, işyerinin kapatılması veya üretimin durdurulmasıyla ilgili detay yoktur.

Türkiye Taşkömürü Kurumu işyerlerinde çalışmalar, Kanun ve Yönetmelikler çerçevesinde İş Sağlığı ve İş Güvenliği önlemleri alınarak yapılmaktadır.

Üretimin tamamen durdurulması çalışma alanlarının güvenliğini tehlikeye sokacaktır. Üretim arınlarında ilerleme yapılmadığı zaman arın ve tavan basınçları artarak göçüklere neden olacaktır. Ayrıca çalışılan kömür damarları yangına müsait damarlardır. Yangın oluşmaması için üretimin hızlı şekilde yapılarak arkaların göçertilmesi gerekir.   

Ülkemizde son 20 yılda meydana gelen büyük kazaların çoğunluğunun taşeron veya rödövans uygulaması olan ocaklarda meydana geldiği görülmektedir.

Türkiye Taşkömürü Kurumu 167 yıllık üretim sürecinde Mühendisi ve İşçisiyle ülkemiz madencilik sektörünün okulu, lokomotifi olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu üretim sürecinde hidrojen sülfür kaynaklı kayıtlara geçmiş bir tek kaza yoktur.

 

 

 

 

 

Soma Faciası’ndan sonra madencilik sektöründe özellikle kömür madenciliğinde ilgili taraflarla ciddi anlamda görüş alışverişi yapılmadan, Soma’da 301 maden şehidinin oluşturduğu atmosferde çıkartılan yasa ve yönetmelikler çalışanlar adına kısmi kazanımların yanında, uygulamadaki zorlamalar nedeniyle ne yazık ki sektörde sıkıntılar yaşanmasına yol açmaktadır.

Soma Faciası’ndan sonra kamuoyu nezdinde sorumlu tutulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve İş Güvenliği müfettişleri, sonraki çalışmalarında şartları zorlayan kararlar almaya başladılar.

Yaklaşık 6 aydır Zonguldak’ta TTK ve diğer sahalarda yaşanan sıkıntının kaynağında bu vardır.

Biz, Türkiye’de madenciliğin okulu olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun bu duruma düşürülmesini kınıyoruz. Bu kurumun özellikle bilgi ve deneyim açısından itibarının zedelenmesine izin vermeyiz. Burada açıkça ifade ediyoruz ki, Bakanlığın müfettiş kadrolarının bu kurumdan öğrenecekleri çok şey vardır. Bu 167 yıllık üretim kültüründen mutlaka faydalanmaları gerekir.

Diğer müesseselerimizde yapılan benzer uygulamalar itirazlardan sonra düzeltilmesine ve süre verilmesine rağmen bugün Kozlu’da karşılaştığımız bu durum çalışanlarımızın yanı sıra tüm bölge insanını endişeye sevk etmiştir. TTK’nın küçültülmesi, daraltılması ve kapatılması söylemlerinin dile getirildiği bir süreçte, hiç kimsenin karşı çıkamayacağı can güvenliğini gerekçe gösterip üretimi durdurmak ve bu kurumun zararlarını artırmak doğru değildir.

Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası başta olmak üzere TTK’nın tüm teknik kadroları ve yöneticileri olarak her zaman önceliği can güvenliğine veriyoruz. Ancak bunun suistimal edilmesine sessiz kalamayız. TTK’nın üzerinde yapılan bu uygulamaların, bugüne kadar TTK’yı kapatmak isteyip de kapatamayanların amaçlarına hizmet ettiğini düşünmeye başlıyoruz.

Bunun için her fırsatta ifade ediyoruz; can güvenliğimizi sağlamanın öncelikli yolu Kurumdaki işçi açıklarını gidermektir. Ocaklarımızda sağlıklı üretim yapabilmenin öncelikli şartı budur.

Bilinmelidir ki biz hiçbir şart altında TTK’nın kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Çünkü ülkemizin, sadece Zonguldak’ta bulunan taşkömürünün üretimine ihtiyacı vardır.

Yeraltında kömür, yer üstünde işsizimiz var. Bu seçim sürecinde, ülkemizi yönetmeye aday olanları bir kez daha uyarıyoruz. Önceliğimiz üretimdir, TTK’dır.

Bizler sağlıklı, güvenli kömür üreterek bölgemize ve ülkemize daha çok katkı vermek istiyoruz.”  

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
EREN ENERJİDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAFTASI KUTLANDI
Galatalı Et Restauran iftar menüsü
ERDEMİR 19 MAYIS MESAJI

ERDEMİR 19 MAYIS MESAJI
EFE TUR ELEMAN ARANIYOR
Satılık Dükkanlar
GALATALI FARK YARATTI
Sarıoğlu, İktidar ve muhalefete seslendi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

NECO İL GENEL MECLİSİ ÜYELİĞİ ADAY BAŞVURUSU YAPTI
ÖZTÜRK: ‘‘Klasik Halk Eğitim anlayışını bir kenara bıraktık’’
KOZLU TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN PROTOKOL ZİYARETLERİ
ESNAFIN TEMSİLCİLERİ MADENCİYİ UNUTMADI
BANK’IN SİYASET ANLAYIŞI VATANDAŞTAN TEPKİ TOPLUYOR
BİLGİN: ‘Kimsenin siyasi taşeronu olmam!’
Ak Parti’de Meclis Üyeliği Başvuruları sona erdi
Köksal Toptan’ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Japonya’dan engelliler için istihdam sağlanacak
Jandarma trafik timleri ders verdi

Yazarlar
Tansel KARDEŞ (Şimal Yıldızı)
UÇAR&BEKTAŞ MI? DİĞERLERİ Mİ?
  Zonguldak Türkiye’nin en zor il...
BALYOZ(Editörden)
İYİ PARTİ’NİN GİDİŞATI KÖTÜ
Yurttaşlarımızın önüne iki farklı sandığ...
D.Köksal KARDEŞ (Kardeşçe)
NEREDE BU İLİN, İLÇELERİN KÜLTÜR MÜDÜRLERİ
Bundan önceki yıllarda ilimizde, ilcelerimizd...
Anket

2018 yılı sizce nasıl geçecek?


  Çok Güzel Geçecek306 Kişi (% 62 )
  Bilmiyorum43 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü Geçecek143 Kişi (% 29 )

Toplam 492 Kişi

Ulusal Gazeteler
E-Gazete (Bizim Gazete)
Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
15°C - 20°C
Perşembe
13°C - 21°C
Cuma
13°C - 22°C
Cumartesi
14°C - 22°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:1312:5516:5020:2422:09

8 Haziran 2016 Çarşamba
Röportajlar
RANT DEĞİL HİZMET PEŞİNDE
Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Çaydeğirmeni Beldesini ziyaret eden gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve sorumlu yazı işleri Müdürü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1574 - Sultan İkinci Selim Han'ın Vefatı
2006 - Hava Kirlili İle Savaş Haftası
Kim Kimdir
Günün Sözü
Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.
(Hz. Muhammed)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Galatasaray169521432
Fenerbahçe167631827
Beşiktaş167631127
MP Antalyaspor16834627
Bursaspor166641024
Trabzonspor16655623
Kasımpaşa16583623
K.Karabükspor16655423
Gençlerbirliği16637-521
Orduspor16484-120
Kayserispor16475019
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(5505 Online) 0,28ms